2.10.2018
Zespół naukowców z GUMed pod przewodnictwem kierownika Zakładu Prewencji i Dydaktyki prof. Tomasza Zdrojewskiego, we współpracy z ekspertami w dziedzinie geriatrii z innych ośrodków naukowych w Polsce rozpoczął projekt badawczy PolSenior2. Jego celem jest zebranie aktualnej i szerokiej wiedzy o osobach po 60 roku życia. Inauguracja przedsięwzięcia finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia odbyła się 29 września br.
Dzięki wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji wylosowano 6000 osób po 60 roku życia, mieszkańców małych i dużych miejscowości z każdego województwa. Osoby te zostaną zaproszone osobiście przez pielęgniarki do wzięcia udziału w badaniu. Ci, którzy wyrażą na to zgodę, wypełnią dwie szczegółowe ankiety. Pierwsza z nich – medyczna – dotyczyć będzie stanu zdrowia, przebytych chorób i przyjmowanych leków. Druga – społeczna – ma przynieść odpowiedź, jak seniorzy żyjący w Polsce spędzają wolny czas i jak wygląda ich codzienne życie: jak się odżywiają, jaki mają dostęp do świadczeń zdrowotnych, czy znajdują wsparcie ze strony członków swoich rodzin, w jakim stopniu borykają się z problemami finansowymi czy mieszkaniowymi, a także jak oceniają jakość własnego życia. Udział w projekcie PolSenior2 umożliwi jego uczestnikom wykonanie bardzo wielu bezpłatnych badań laboratoryjnych, pomiarów ciśnienia tętniczego i oceny składu ciała.
Uzyskanie tak wielu informacji pozwoli na precyzyjną analizę stanu zdrowia oraz sytuacji społeczno-ekonomicznej tej dynamicznie rosnącej grupy, jaką są osoby po 60 roku życia w Polsce. Umożliwi też wypracowanie adekwatnych zaleceń i rekomendacji dla różnych aspektów życia osób w wieku senioralnym oraz stanie się podstawą do kształtowania polityki zdrowotnej i społecznej, aby lepiej odpowiadać na bieżące potrzeby seniorów, jak również podejmować działania o charakterze profilaktycznym w stosunku do osób w młodszym wieku.
W październiku do badania przystąpią też mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, lubelskiego i podkarpackiego, zaś w listopadzie badaniem zostaną objęci mieszkańcy województw: łódzkiego, śląskiego i opolskiego. Mieszkańcy pozostałych województw zostaną przebadani w 2019 r.