GUMed na rzecz zdrowego powietrza

GUMed na rzecz zdrowego powietrza

20.09.2018

IMG_20180919_144148.jpg
IMG_20180919_105443.jpg

European Public Health Alliance (międzynarodowa organizacja parasolowa zrzeszająca podmioty działające na rzecz zdrowia publicznego) prowadzi w 6 krajach europejskich projekt promujący poprawę jakości powietrza poprzez transformację wykorzystywanych technologii transportowych na bezpieczniejsze dla zdrowia. Za szczególnie istotny problem w wymiarze zdrowia publicznego jest uznane szerokie wykorzystanie technologii diesla, szczególnie w gęsto zaludnionych terenach aglomeracji. W przeciwieństwie do tzw. niskiej emisji gospodarstw domowych problem zanieczyszczenia powietrza przez transport pozostaje niedoceniany na poziomie debaty publicznej. W Polsce wyzwanie zostało podjęte przez Gdański Uniwersytet Medyczny przy współpracy z Polskim Towarzystwem Programów Zdrowotnych. Oprócz Polski w projekcie uczestniczą organizacje z Czech, Hiszpanii, Grecji, Litwy, Rumunii i Bułgarii.

W ramach projektu 19 września br. odbyła się interdyscyplinarna konferencja poświęcona przygotowaniu raportu i rekomendacji dla władz krajowych i samorządowych, które mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza. W konferencji wzięli udział przedstawiciele nauk medycznych, toksykologii i epidemiologii, urbanistyki, ekonomii, prawa i filozofii. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Pedagogiki Specjalnej, Urzędu Miasta Gdańska, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także organizacji pozarządowych zajmujących się zbliżoną tematyką (HEAL Polska i Fundacja Frank Bold). Dodatkowym celem konferencji było także promowanie badań nad innowacyjnymi, bezpiecznymi dla zdrowia rozwiązaniami organizacyjnymi i technologicznymi.

Dyskusję po konferencji moderowała prof. Lidia Wolska z Zakładu Toksykologii. Przedstawiono także wyniki badań przeprowadzonych w Katedrze Immunologii i Mikrobiologii Środowiska poświęconych wpływie zanieczyszczeń na rozwój cukrzycy typu I (zespół: dr Małgorzata Michalska, dr Maria Bartoszewicz pod kierownictwem prof. Katarzyny Zoreny).

W Polsce wciąż przeprowadza się niewiele badań pod kątem środowiskowych zagrożeń dla zdrowia. Konferencja była jedną z pierwszych w Polsce okazji do szerszej wymiany informacji o prowadzonych badaniach w tym zakresie, a także do prezentacji obecnego stanu wiedzy. Jednocześnie konferencja miała na celu promocję interdyscyplinarnego podejścia do problemów dotyczących zdrowia, w tym również związanych z czynnikami środowiskowymi i związanymi ze stylem życia.

Koordynatorem projektu Zdrowe Powietrze jest Tadeusz Jędrzejczyk, a wsparcia organizacyjnego ze strony Uczelni udziela Biuro ds. Klinicznych.