Dni otwarte Ogrodu Roślin Leczniczych GUMed

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2017/2018Dni otwarte Ogrodu Roślin L...

Dni otwarte Ogrodu Roślin Leczniczych GUMed

18.09.2018

Ponad dwieście trzydzieści osób odwiedziło w dniach 13 i 14 września br. Ogród Roślin Leczniczych GUMed. Celem siódmej edycji Dni Otwartych ORL GUMed, imprezy organizowanej corocznie przez Katedrę i Zakład Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych była popularyzacja leku roślinnego i fitoterapii. Tegorocznym tematem przewodnim były lecznicze surowce roślinne o działaniu uspokajającym i nasennym – liść melisy (Melissae folium), korzeń kozłka (Valerianae radix), kwiat lawendy (Lavandulae folium), ziele serdecznika (Leonurii herba), ziele męczennicy (Passiflorae herba) oraz przeciwdepresyjnym – ziele dziurawca (Hyperici herba). W ramach imprezy przedstawiono w formie prezentacji multimedialnych, posterów i ulotek informacyjnych zagadnienia związane z racjonalną fitoterapią oraz stosowaniem w formie produktów ziołowych o statusie leków roślinnych i roślinnych suplementów diety surowców roślinnych, wykazujących działanie uspokajające i przeciwdepresyjne. W prezentacjach uwzględniono m. in. wyniki badań klinicznych oceniających skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania wymienionych produktów ziołowych.

Jak co roku Ogród odwiedziły liczne grupy dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, które zapoznały się ze światem roślin olejkowych, w tym również stosowanych jako rośliny uspokajające. Najmłodsi uczestnicy chętnie brali udział w przygotowanych dla nich zajęciach warsztatowych. Szczególną atrakcją była obserwacja rodziny pszczół wystawianej w formie pokazowego ula. Z kolei dorośli uczestnicy Dni Otwartych byli zainteresowani uzyskaniem profesjonalnych porad związanych z lekiem roślinnym i fitoterapią udzielanych przez zespół Katedry i Zakładu Farmakognozji z ORL. Ponadto pracownicy ORL oprowadzali po kolekcjach roślin zebranych w ogrodzie, liczne grupy odwiedzających.

Przyszłoroczna impreza poświęcona lekom ziołowym stosowanym w schorzeniach dróg żółciowych i wątroby, będzie wzbogacona o prezentacje roślin leczniczych terenów podmokłych, hodowanych w zbiorniku wodnym, nad którego rewitalizacją trwają obecnie prace finansowane w głównej mierze przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.