Dietetycy apelują

Dietetycy apelują

24.08.2018

Pracownicy Katedry Żywienia Klinicznego oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego Dietetyki GUMed zbierają podpisy pod petycją do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu utrzymania zaszeregowania dietetyki jako dziedziny nauk o zdrowiu w naukach medycznych. Według rozporządzenia MNiSW z 31 lipca 2018 r. dietetyka, która do tej pory należała do dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu, ma zostać przeniesiona do dziedziny nauk rolniczych.

Petycję można podpisać: w sekretariacie Katedry Żywienia Klinicznego (budynek nr 1, II piętro, pokój 211, w godz. 8-14) oraz w Zakładzie Biochemii Żywienia (budynek nr 15, gabinet nr 4, w godz. 9-14).

Popisy będą zbierane do 29 sierpnia br., ponieważ do 31 sierpnia muszą trafić do Ministerstwa.

Zdaniem dietetyków terapia żywieniowa jest jednym z fundamentów profilaktyki zdrowotnej. W wielu przypadkach, ustalenie właściwej diety jest najważniejszą częścią leczenia konkretnych pacjentów. Do zadań dietetyka należy ustalanie diety osób chorych, często z wielochorobowością, w ścisłej współpracy z lekarzem, ocena stanu odżywienia, rozpoznawanie nietolerancji pokarmowych, skutków ubocznych niewłaściwie stosowanej diety, wzbogacanie diety przemysłowymi dietami cząstkowymi, stosowanie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, jako uzupełnienie diety naturalnej, a także umiejętność rozpoznawania zagrożeń wymagających konsultacji lekarskiej oraz wsparcie podczas przebywania w oddziale intensywnej terapii. To są wszystko działania ściśle medyczne. Według standardów leczenia żywieniowego opracowanych w tym roku przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) dietetyk zajmuje ważne miejsce w Zespole Leczenia Żywieniowego, do którego poza nim należy także lekarz, pielęgniarka i farmaceuta oraz inni specjaliści, jeśli jest taka potrzeba. Wykonywanie tych zadań wymaga odpowiedniej, gruntownej wiedzy medycznej, którą można nabyć jedynie w procesie kształcenia, uwzględniającym zajęcia kliniczne przy łóżku chorego, co jest możliwe jedynie w uczelniach medycznych. Konieczne jest gruntowne kształcenie w zakresie wiedzy o fizjologii i patofizjologii człowieka, a także przedmiotów klinicznych, co zapewniają wyłącznie uczelnie medyczne. Wiedza w zakresie nauk rolniczych nie jest tu potrzebna, a przynajmniej nie jest wystarczająca. Przeniesienie dietetyki do dziedziny nauk rolniczych oddala zawód dietetyka od medycyny, co wiąże się z ryzykiem obniżenia, jakości jego pracy z osobami chorymi, a co za tym idzie z zagrożeniem ich zdrowia, a w niektórych przypadkach także życia.