Tajemnice z muzealnej półki

Tajemnice z muzealnej półki

13.08.2018

Tegoroczne pogodne lato sprzyja podróżom, których celem mogą być liczne muzea znajdujące się w pobliżu Gdańska. Tajemnice z muzealnej półki zapraszają do Fromborka. Wspólnie odwiedzimy Szpital św. Ducha (Muzeum Historii Medycyny) w Muzeum Mikołaja Kopernika. Od 25 maja br. prezentowana jest w nim wystawa „Theatrum anatomicum”, poświęcona budowie ludzkiego ciała i naukowym sposobom jego badania.

Anatomia fascynuje ludzkość, stanowi tajemnicę i wyzwanie. Studiowana przez wieki pozwoliła stopniowo poznać skomplikowaną budowę naszego ciała. Wciąż jednak, u schyłku drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku, zdobywamy nowe informacje na temat ciała człowieka.

Jak napisała w katalogu wystawy jej autorka – dr Jowita Jagla „Tytuł ekspozycji Theatrum anatomicum nawiązuje do teatrów anatomicznych, budowanych w Europie od końca wieku XVI, pełniących funkcję użytkową i symboliczną. Były one miejscami aktywnie zdobywanej wiedzy o ciele ludzi i zwierząt, stanowiły obszar eksperymentów i zuchwałych doświadczeń, jednocześnie zaś przez pełen metafor wystrój scenograficzny i sposób odczytywania ludzkiego ciała jako „Boskiego tworu” stawały się dla uczestników pokazów moralną i religijną lekcją. Napominały o marności życia i przemijalności wszystkich bytów.”

Symboliczny teatr anatomiczny w jaki zamieniło się wnętrze fromborskiego Muzeum wypełniły modele anatomiczne, preparaty anatomopatologiczne, podręczniki i szkice. Powstały one na przestrzeni ostatnich dwustu lat, ilustrując poszerzającą się wiedzę na temat anatomii, stanowiąc równocześnie reminiscencję ewolucji poglądów na temat ciała, jego funkcji i zmianom jakim ulega w czasie choroby.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (obszerny zbiór preparatów anatomopatologicznych doskonale znanych z nazw, objawów i skutków, których widok dostępny jest na co dzień jedynie lekarzom), Muzeum w Kwidzynie oraz ze zbiorów Towarzystwa Historyczno-Muzealnego „Powiśle” w Sztumie (ciekawe szkielety zwierzęce), a także ze zbiorów prywatnych.

Na wystawie nie zabrakło również obiektów z Muzeum GUMed. Są nimi modele anatomiczne wykonane z wosku, gipsu i stali. Ciekawym eksponatem jest model narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej wykonany z tworzywa sztucznego, wyprodukowany najprawdopodobniej w latach 70 ubiegłego wieku.

Ekspozycja w Szpitalu św. Ducha jest podróżą w przeszłość, jeszcze jednym wspomnieniem medycyny naszych dziadków i rodziców. Niekiedy również naszej młodości. Upływ czasu nie zawsze jest miły, ale wakacyjny nastrój i urokliwość fromborskiego muzeum mogą wywołać tylko uśmiech i nastrój pogodnej melancholii.

Podróż samochodem do Fromborka trwa do 2 godzin w zależności od utrudnień w ruchu.

Ekspozycja otwarta będzie do maja 2019 r. od wtorku do niedzieli, w godzinach 9.30.-17.00.