Kalejdoskop 100 lat

Kalejdoskop 100 lat

31.07.2018

Rok 2018 w całym kraju upływa pod znakiem obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Gdański Uniwersytet Medyczny chce potraktować to wydarzenie jako przyczynek do pokazania zmian, jakie na przestrzeni ostatnich 100 lat nastąpiły w polskiej nauce, z uwzględnieniem obszarów nam szczególnie bliskich – szeroko pojętej historii medycyny i farmacji. Cykl pt. „Kalejdoskop 100 lat” prezentuje kluczowe wydarzenia, osiągnięcia i postaci z historii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lipcowa prezentacja przybliża solidarnościowy strajk studentów ówczesnej Akademii Medycznej w Gdańsku, który się odbył w listopadzie 1980 r. Narastający kryzys w ochronie zdrowia, brak podstawowych leków i środków opatrunkowych, jak również niskie płace spowodowały, że przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Pracowników Służby Zdrowia podjęli negocjacje ze stroną rządową. Brak porozumienia rozpoczął strajk okupacyjny w budynku Urzędu Wojewódzkiego. Poparli go także studenci AMG, których liczba w szczytowym momencie wynosiła 2 tysiące osób. Opracowaniem w całości poświęconym tym wydarzeniom jest książka „Listopad’ 80. Czas studentów i służby zdrowia” pod red. Marka Latoszka, która zawiera m.in. wywiady z uczestnikami strajku.

Koordynatorami działań związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej Uczelni są: Marek Bukowski z Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed przy udziale m.in. Biblioteki Głównej, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Archiwum, Sekcji Informacji i Promocji oraz Chóru GUMed.