10.07.2018
Magdalena Zabielska (asystentka w Katedrze i Zakładzie Fizjologii oraz doktorantka w Katedrze i Zakładzie Biochemii), Paulina Mierzejewska (doktorantka i asystentka w Katedrze i Zakładzie Biochemii), Patrycja Jabłońska (doktorantka w Katedrze i Zakładzie Biochemii), Alicja Bulińska (doktorantka w Katedrze i Zakładzie Biochemii) i Marta Tomczyk (doktorantka w Katedrze i Zakładzie Biochemii) aktywnie uczestniczyły w konferencji „Purines 2018”, która odbyła się w Foz do Iguaçu (Brazylia) w dniach 19-22 czerwca br.
Młodzi naukowcy przedstawili poniższe tematy:
Warto podkreślić, że Paulina Mierzejewska za swój plakat otrzymała wyróżnienie.
Celem konferencji było zgromadzenie najbardziej renomowanych naukowców z całego świata, z różnych obszarów sygnalizacji purynergicznej i tym samym wspieranie współpracy między nimi oraz tworzenie sieci wiedzy. Najnowsze badania wykazały znaczenie sygnalizacji purynergicznej w procesach rozwojowych, starzeniu, neurodegeneracji, odpowiedzi immunologicznej, odczuwaniu bólu, nowotworach, niewydolności serca i innych chorobach przewlekłych, zapewniając liczne cele dla interwencji terapeutycznych.
Historyczny termin “sygnalizacja purynergiczna” obejmuje mechanizmy sygnalizacji za pomocą pozakomórkowych puryn i pirymidyn oraz ich pochodnych. Biorąc pod uwagę, że sygnalizacja purynergiczna bierze udział w prawie wszystkich ścieżkach sygnalizacji komórkowej bieżącym wyzwaniem jest zrozumienie zintegrowanych funkcji sygnalizacji purynergicznej i pirymidynergicznej oraz ich implikacji w kontekście zaburzeń homeostazy.