O dermatologii w Radiu Gdańsk

O dermatologii w Radiu Gdańsk

12.06.2018

P1200815-001.JPG
P1200814.JPG

Dr hab. Aneta Szczerkowska-Dobosz z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed była gościem ostatniego przed wakacjami spotkania w ramach cyklu „Bądź zdrów bez kolejki”. Audycja odbyła się tradycyjnie w poniedziałek, 11 czerwca br. w Radiu Gdańsk. Specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mówiła tym, jak korzystać ze słońca w sposób możliwie najmniej szkodliwy dla organizmu oraz dlaczego ważna jest ochrona znamion skórnych przed promieniowaniem UV. Podczas rozmowy słuchacze mogli się dowiedzieć jakiego rodzaju pieprzyki i znamiona powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

P1200832.JPG

– Jeśli na skórze pacjent zauważy ciemno wybarwioną zmianę, której uprzednio nie było, jest to moment, który nakazuje czujność i zgłoszenie się do lekarza – wyjaśniała dr hab. Szczerkowska-Dobosz. – Najpierw lekarz ogląda te znamiona. Dla doświadczonego lekarza już tzw. makroskopowy wygląd zmian wskazuje, że są łagodne i niepotrzebne są specjalistyczne narzędzia, żeby stwierdzić, że pacjent bezpiecznie może wrócić do domu. Są zmiany – znamiona barwnikowe, które powinny być ocenione bardziej precyzyjnie i dysponujemy takimi narzędziami, które pozwalają nam obejrzeć dokładnie, w powiększeniu strukturę danego znamienia.

Ponadto dr hab. Szczerkowska-Dobosz edukowała, jak przygotować skórę na wakacyjny wyjazd, by uniknąć oparzenia słonecznego. Wyjaśniła różnice w ochronie skóry dzieci i osób starszych oraz powiedziała jakie są objawy i metody leczenia tzw. alergii na słońce.

„Bądź zdrów bez kolejki” to autorski projekt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Radia Gdańsk rozpoczęty w 2017 r. W ramach współpracy naukowcy GUMed różnych specjalności spotykają się ze słuchaczami. Fachową wiedzą i poradami dzielili się już ortopedzi, fizjoterapeuci, kardiolodzy, lekarze stomatolodzy, endokrynolodzy, immunolodzy, diabetolodzy, gastroenterolodzy, reumatolodzy i specjaliści z Wydziału Farmaceutycznego. Koordynatorami projektu są dziennikarki radiowe – Joanna Matuszewska i Joanna Stankiewicz oraz Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed.