Tajemnice z muzealnej półki

Tajemnice z muzealnej półki

11.06.2018

muzeum_home.jpg

Tajemnice z muzealnej półki od 2012 r. prezentują najciekawsze obiekty z kolekcji Muzeum GUMed.

Cykl ten pozwala, nie ruszając się z przysłowiowego fotela, odbyć krótką wędrówkę w przeszłość. Najczęściej zaskakująco nieodległą w czasie, a jednak ze względu na postęp medycyny i zmiany otaczającego świata, ukazującą zupełnie inny obraz funkcjonowania Uczelni i sztuki medycznej.

Kolejne edycje Tajemnic uświadomiły, że Muzeum to nie tylko relacja z przeszłości, lecz także pełne emocji wspomnienie ludzi, miejsc i chwil, ważnych dla uniwersyteckiej społeczności. Historyczne pamiątki, obiekty, czy jak mawiają muzealnicy artefakty, stanowiły niegdyś część naszej codzienności, dziś kształtują jej tradycję i dziedzictwo.

Prof. Zdzisław Wajda na stronie 145 wydanej w 2014 r. książki „Chirurgia życiowym wyborem, fascynacją” pisze: „(…) Wówczas nie mogłem się oprzeć myśli, że warto marzyć, mieć nadzieję, nieustępliwie zmierzać do wyznaczonego celu, warto!” Cytowane słowa dotyczą budowy CMI i jego otwarcia w 2011 r. Jednocześnie we wspomnieniach Profesora pojawia się mniej szczęśliwy projekt budowy bloków operacyjnych na terenie ówczesnego Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika: „Lat temu wiele, 22 grudnia 1994 r. wraz z wojewodą gdańskim Maciejem Płażyńskim uczestniczyłem w akcie wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tych obiektów (Bloku operacyjnego Szpitala Wojewódzkiego, przyp. red.), w połowie 2013 r., wreszcie zostały oddane do użytku”. Pośród wielu fotografii, jakie trafiły do Muzeum, znalazło się kilka, na których uwieczniono opisaną przez prof. Wajdę chwilę. Budowa bloku operacyjnego ruszyła z kopyta, by po wzniesieniu stalowego szkieletu budynku zatrzymać się na wiele lat. Personel i pacjenci Szpitala patrzyli na tę martwą konstrukcję z mieszaniną smutku, złości i rezygnacji, nadając jej z czasem trafne przezwisko „Szkieletora”.

Fotografię wykonała prawdopodobnie Liliana Kowalska, fotograf Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu AMG podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. Prof. Zdzisław Wajda – o czym dobitnie świadczy tytuł cytowanej książki, był przede wszystkim chirurgiem. Muzeum GUMed pozyskało – dzięki życzliwości dr. Aleksandra Stanka, ucznia Profesora, cenną i wyjątkową pamiątkę: koszulę szpitalną z nadrukiem tytułu, nazwiska i nazwy szpitala. Wśród wielu zdjęć w naszym archiwum nie ma niestety choćby jednego przedstawiającego prof. Wajdę w tym ubiorze.

  • Fot. 1 – dokument erekcyjny podpisuje prof. Czesław Stoba – kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej, po prawej inż. Walczyna, przedstawiciel wykonawcy robót budowalnych, z tyłu prof. Zdzisław Wajda – rektor AMG i Maciej Płażyński – wojewoda
  • Fot 2. – od lewej dr Antoni Rogowski, przedstawiciele mediów, wojewoda Maciej Płażyński, prof. Zdzisław Wajda, inż. Walczyna
  • Fot. 3 i fot. 4 – kliniczna koszula prof. Zdzisława Wajdy
  • Fot. 5 – okładka książki prof. Zdzisława Wajdy „Chirurgia życiowym wyborem, fascynacją.”