11.12.2008
Praca magisterska zatytułowana Hamowanie wzrostu „in vitro” i indukcja apoptozy komórek białaczki limfoblastycznej P388 wrażliwych i opornych wielolekowo przez ekstrakty z liści Alfalfa (Medicago sativa) autorstwa Wojciecha Sawczuka zwyciężyła w finale Konkursu Prac Magisterskich zorganizowanego przez dr. hab. Wiesława Sawickiego, prof. AMG, dziekana Wydziału Farmaceutycznego oraz Młodą Farmację. Najlepsza praca powstała w ramach programu LLP-Erasmus. Jej promotorami byli prof. Claudie Madoulet z Uniwersytetu w Reims oraz dr hab. Apolonia Rybczyńska, prof. ndzw., Zakład Patofizjologii AMG.
Drugie miejsce zajęła Magdalena Złotopolska za pracę Oszacowanie polimorfizmu genetycznego Polygonatum multiflorum (L.)All. z zastosowaniem elektoforezy kapilarnej oraz metody AFLP. Promotorem tej pracy była prof. dr hab. Renata Ochocka z Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej AMG. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Magdalena Górska za pracę Znaczenie glikokortykosteroidów i kaspazy8 w apoptozie limfocytów T. Powstała ona również w ramach LLP-Erasmus. Jej promotorami byli prof. Domenico V. Delfino z Uniwersytetu w Perugi oraz dr hab. Antoni Nasal, prof. ndzw. z Katedry Biofarmacji i Farmakodynamiki AMG.
Nagrodę publiczności otrzymał natomiast Grzegorz Ciesielski za pracę Bioenkapsulacja deaminazy adenozyny w zol-żel matrycach. Jej promotorem był prof. dr hab. Jerzy Łukasiak z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej.
Finał konkursu odbył się 9 grudnia na Wydziale Farmaceutycznym. Prace były recenzowane przez prof. dr hab. Jerzego Klimka, prof. dr hab. Franciszka Sączewskiego oraz dr hab. Jarosława Sławińskiego. Nagrody, ufundowane przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, zostaną wręczone laureatom podczas uroczystości wręczenia dyplomów.
fot. Dariusz Omernik