Naukowiec z GUMed w Australii

Naukowiec z GUMed w Australii

4.06.2018

Dr hab. Rita Hansdorfer-Korzon, kierownik Zakładu Fizjoterapii po raz trzeci w przeciągu ostatnich dwóch lat (Darwin 5.2016 r., Melbourne 2.2018 r.) uczestniczyła na zaproszenie Australasian Lymphology Association w kongresie „The 12th Australasian Lymphology Association Conference 2018”. Odbył się on w dniach 16-20 maja br. w Brisbane w Australii. Wydarzenie to było kolejnym cyklicznym spotkaniem organizowanym przez dr Teresa Lee oraz dr Liz Dylke, przewodniczącą komitetu naukowego oraz ALA. Dr hab. Rita Hansdorfer-Korzon w sesji „An Overview of Lymphatic Science Research” przedstawiła wyniki nowatorskiej metody postępowania fizjoterapeutycznego z wykorzystaniem gorsetów kompresyjnych o niskiej klasie ucisku u chorych leczonych z powodu nowotworu piersi pt. „Usefulness of low compression corsets in prevention of lymphoedema in patients after mastectomy with axillary lymphadenectomy.” Zagadnienie to było tematem przewodnim w cyklu publikacji w przewodzie habilitacyjnym. Prezentacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ wyniki kilkuletnich badań doc. Korzon są pierwszymi dostępnymi w literaturze opracowaniami na temat zastosowania i oddziaływania gorsetów kompresyjnych I klasy ucisku w redukcji obrzęku limfatycznego po operacyjnym leczeniu raka piersi z limfadenektomią pachową, a także w redukcji dolegliwości bólowych związanych z leczeniem chirurgicznym raka piersi. Większość pytań odnosiła się do możliwości wykorzystania gorsetów w profilaktyce przeciwobrzękowej u tych pacjentek.

Dzięki obecności wybitnych ekspertów i prelegentów program Kongresu oferował szereg znakomitych sesji dotyczących leczenia zachowawczego pacjentów z obrzękiem limfatycznym, przewlekłą niewydolnością żylną oraz leczeniem owrzodzeń i trudno gojących się ran. Temat przewodni kongresu pod hasłem “Stronger Together”, odzwierciedlał konieczność połączenia i współpracy wszystkich pracowników służby zdrowia z różnych dziedzin, mających wspólny cel – poprawę wyników leczenia pacjentów z szeroko pojętą dysfunkcją układu limfatycznego. Program naukowy miał na celu stymulowanie dyskusji i przedstawienie nowych rozwiązań interdyscyplinarnego leczenia. Motyw przewodni “Stronger Together”, podkreślał także szanse na sukces, jaki mamy, kiedy wspólnie pracujemy nad rozwiązaniem tak trudnych zagadnień związanych z obrzękiem limfatycznym.

Najbliższym wydarzeniem, na którym doc. Korzon przedstawi kolejne wyniki badań będzie The 8th International Lymphoedema Framework Conference, który odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2018 r. w Rotterdamie, Holandia.