O chorobach tkanki łącznej w Radiu Gdańsk

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2017/2018O chorobach tkanki łącznej ...

O chorobach tkanki łącznej w Radiu Gdańsk

17.05.2018

W środowe popołudnie, 16 maja br., studio koncertowe Radia Gdańsk przeżyło prawdziwe oblężenie. Prof. Zbigniew Zdrojewski i dr Anna Masiak z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii GUMed byli gośćmi kolejnego spotkania z cyklu „Bądź zdrów bez kolejki”. Tematem rozmowy były najczęstsze choroby tkanki łącznej, zwłaszcza toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów.

- Tkanka łączna jest zasadniczo w każdym organie ludzkim, w związku z tym mogą chorować wszystkie nasze organy – mówił prof. Zdrojewski. – Choroby te dotyczą układu ruchu, oddechowego, sercowo-naczyniowego i innych.

Specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego omówili objawy wybranych schorzeń, także te nietypowe, sposób leczenia oraz możliwości, jakie daje współczesna medycyna. Ponadto uczestnicy poznali sposoby prowadzenia terapii u osób chorujących na RZS i toczeń. Dowiedzieli się również, czego w diecie powinni przestrzegać, a co jest szkodliwe.

- Objawy tych chorób są bardzo różnorodne, od gorączki i stanów podgorączkowych, przez przewlekłe zmęczenie, po zmiany skórne, zmiany w stawach – wyjaśniała dr Masiak. – Mogą występować też zmiany narządowe, z ciężkimi uszkodzeniami nerek, układu oddechowego czy nawet nerwowego.

Po zakończeniu spotkania wszyscy uczestnicy mogli skonsultować wyniki swoich badań. Zainteresowanie było ogromne, a naukowcy GUMed przez dobrą godzinę po audycji rozmawiali indywidualnie z każdym słuchaczem.

„Bądź zdrów bez kolejki” to autorski projekt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Radia Gdańsk rozpoczęty w 2017 r. W ramach współpracy naukowcy GUMed różnych specjalności spotykają się ze słuchaczami. Fachową wiedzą i poradami dzielili się już ortopedzi, fizjoterapeuci, kardiolodzy, lekarze stomatolodzy, endokrynolodzy, immunolodzy, diabetolodzy, gastroenterolodzy, hematolodzy i specjaliści z Wydziału Farmaceutycznego. Koordynatorami projektu są dziennikarki radiowe – Joanna Matuszewska i Joanna Stankiewicz oraz Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed.