30.04.2018
Rok 2018 w całym kraju upływa pod znakiem obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Gdański Uniwersytet Medyczny chce potraktować to wydarzenie jako przyczynek do pokazania zmian, jakie na przestrzeni ostatnich 100 lat nastąpiły w polskiej nauce, z uwzględnieniem obszarów nam szczególnie bliskich – szeroko pojętej historii medycyny i farmacji. Cykl pt. „Kalejdoskop 100 lat”, który będzie przybliżał kluczowe wydarzenia, osiągnięcia i postaci z historii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W kwietniowej prezentacji zaglądamy na stronice kroniki, początkowo Pracowni EKG i częściowo Ośrodka Kardiologii Dziecięcej przy I Klinice Chorób Dzieci AMG. Jej prowadzenie rozpoczęła w 1957 r. prof. Stanisława Dymnicka-Małecka. Całość kroniki obejmuje 6 tomów w formacie A4. Jej lektura przynosi nie tylko wiadomości dotyczące rozwoju gdańskiej kardiologii dziecięcej, jest też bezcennym źródłem informacji o nastrojach, obawach, nadziejach o Polsce w latach 1957-1994.
Koordynatorami działań związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej Uczelni są: Marek Bukowski z Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed przy udziale m.in. Biblioteki Głównej, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Archiwum oraz Chóru GUMed.