6.03.2018
Sto dwadzieścia pięć nerek przeszczepiono w 2017 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, co plasuje szpital kliniczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na pierwszym miejscu w skali kraju. Dotychczasowym osiągnięciom w zakresie transplantacji i planom na przyszłość poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się 5 marca br. w Centrum Medycyny Inwazyjnej. W spotkaniu udział wzięli: prof. Marcin Gruchała – rektor GUMed, prof. Alicja Dębska-Ślizień – kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych GUMed, prof. Zbigniew Śledziński – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed, prof. Jan Rogowski – kierownik Katedry i Klinik Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed, dr Leopold Glasner – kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki GUMed, dr Grażyna Moszkowska – kierownik Laboratorium Immunologii i Transplantologii UCK, dr hab. Maria Bieniaszewska – zastępca ordynatora Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK oraz Anna Milecka z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji. Obecne były również pacjentki po przeszczepie nerki: Joanna Romanek i Anna Czerwińska.
– Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest jedynym szpitalem w regionie pomorskim wykonującym transplantacje narządowe. Jest to ośrodek, który w tym względzie bardzo dobrze się rozwija, czego dowodem jest największa liczba przeszczepionych nerek spośród wszystkich ośrodków w Polsce i największa liczba nerek przeszczepionych kiedykolwiek w Gdańsku – podkreślił rektor prof. Marcin Gruchała. – To, że w UCK dokonano tak wielu transplantacji, świadczy o tym, że ośrodki w naszym regionie bardzo dobrze identyfikują potencjalnych dawców, zgłaszają ich i współpracują w tym zakresie.
Transplantacja to praca zespołowa. Ten sukces udało się osiągnąć dzięki zintegrowanemu działaniu personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz specjalistów w dziedzinie immunologii. Należy również wspomnieć o lekarzach przychodni i stacji dializ zgłaszających chorych na listę oczekujących.
– Transplantologia jest dziedziną niezwykle wymagającą, stawiającą bardzo duże wymagania wobec zespołów wysokiej klasy specjalistów i organizacji szpitala – tłumaczył Rektor GUMed. – Mam nadzieję, że oddanie do użytku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej i przeniesienie jednostek do nowej siedziby stanowić będzie dodatkowy impuls do jeszcze lepszego rozwoju transplantologii w Gdańsku.
Pierwszą transplantację nerki w gdańskim ośrodku transplantacyjnym wykonano w 1980 r. Od tego czasu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeszczepiono w sumie 1874 nerek. Poza nerkami w UCK przeszczepia się także szpik (107 przeszczepów komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej w 2017 r.), rogówki (90 transplantacji w 2017 r.) i serca (łącznie 50 przeszczepów). Szpital przygotowuje się również do transplantacji płuc i wątroby.
– Mamy już zakwalifikowanych 20 biorców wśród chorych z naszego województwa. Dysponujemy dobrze wyposażonym i wykwalifikowanym zespołem, który jest w stanie wykonać takie transplantacje – mówił prof. Jan Rogowski, kierownik Katedry i Klinik Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed.
fot. Sylwia Mierzewska/UCK