Niepodległa 1918-2018

Niepodległa 1918-2018

14.02.2018

LOGO_Niepodlegla.jpg

Rok 2018 w całym kraju upływa pod znakiem obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Decyzją Rady Rektorów Województwa Pomorskiego również uczelnie Pomorza włączają się w jubileuszowe obchody, organizując szereg inicjatyw o charakterze naukowym, artystycznym czy sportowym. Gdański Uniwersytet Medyczny chce potraktować to wydarzenie jako przyczynek do pokazania zmian, jakie na przestrzeni ostatnich 100 lat nastąpiły w polskiej nauce, z uwzględnieniem obszarów nam szczególnie bliskich – szeroko pojętej historii medycyny i farmacji. Punktem kulminacyjnym uczelnianych działań będzie wystawa „Medycyna w stuleciu” przygotowana przez Muzeum GUMed na inaugurację nowego roku akademickiego. Podobna ekspozycja pojawi się również w Bibliotece Głównej GUMed oraz w przestrzeni publicznej wokół Uczelni, tak aby mogli się z nią zapoznać nie tylko muzealni goście.

Ponadto co miesiąc na stronie internetowej, Facebooku oraz w „Gazecie AMG” publikowany będzie autorski materiał „Kalejdoskop 100 lat”, przybliżający kluczowe wydarzenia, osiągnięcia i postaci z historii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zaplanowano również wspólne odśpiewanie w plenerze Mazurka Dąbrowskiego pod przewodnictwem dyrygenta Jerzego Szarafińskiego przez zespół składający się z co najmniej 100 osób. Wykonanie zostanie poprzedzone 5 warsztatami, odbywającym się odpowiednio 22 lutego, 29 marca, 19 i 26 kwietnia oraz 10 maja.

Jubileuszowym uroczystościom Biblioteka Główna GUMed poświęci tegoroczny Tydzień Bibliotek, który odbędzie się w dniach 8-15 maja br. Zaplanowano m.in. spotkanie dyskusyjne z Andrzejem C. Leszczyńskim, specjalistą z zakresu etyki i filozofii człowieka oraz wystawę pt. „Uleczyć z niewoli”, prezentującą sylwetki osób związanych z naszą Uczelnią, zaangażowanych w walkę o niepodległość.

Specjalne znaczenie w programie obchodów stulecia odzyskania niepodległości mają konferencje i kongresy naukowe podczas, których zostaną przedstawione osiągniecia polskich naukowców i ośrodków badawczych, przede wszystkim od 1918 r. W Gdańsku w dniach 29-30 czerwca 2017 r. odbędzie się, po raz pierwszy w Polsce, spotkanie Grupy Roboczej Historii Patologii Europejskiego Towarzystwa Patologicznego [Working Group of History of Pathology European Society of Pathology]. Będzie to doskonała okazja do zaprezentowania dokonań i polskiego wkładu w rozwój medycyny, w tym patologii i neuropatologii, szczególnie w okresie stulecia 1918-2018.

Koordynatorami działań związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej Uczelni są Marek Bukowski z Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed przy udziale m.in. Biblioteki Głównej, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Archiwum, Sekcji Informacji i Promocji oraz Chóru GUMed.

Gorąco zachęcamy całą społeczność Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego do włączenia się uczelniane inicjatywy.