Nagroda im. Jana Heweliusza dla prof. Michała Woźniaka

Nagroda im. Jana Heweliusza dla prof. Michała Woźniaka

29.01.2018

prof. Michał Woźniak
prof. Michał Woźniak

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza przyznana została już po raz 30. To prestiżowe wyróżnienie otrzymują naukowcy za wybitne osiągnięcia. W kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych Nagrodę otrzymał prof. Michał Woźniak, kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej GUMed. Uroczysta gala odbyła się 28 stycznia br., w 407 rocznicę urodzin Jana Heweliusza.

Prof. Michał Woźniak jest z wykształcenia lekarzem i cenionym naukowcem specjalizującym się w wolnorodnikowych mechanizmach sygnalizacyjnych dotyczących wybranych patologii, m.in. ostrego zapalenia trzustki, nowotworów oraz procesu starzenia. Opublikował 590 prac (w tym 231 publikacji pełnotekstowych), których sumaryczna punktacja IF wynosi 290.442, zaś łączna liczba punktów ministerstwa: 2245.750, wskaźnik Hirscha 20.00. Artykuły autorstwa Profesora były cytowane 1342 razy (nie licząc autocytowań). Profesor otrzymał indywidualne zaproszenie do prezentacji swoich osiągnięć naukowych na prestiżowej Konferencji Gordona (Gordon’s Conference, Los Angeles).

Prof. Michał Woźniak urodził się w 1948 r. w Lublinie. W 1972 r. ukończył studia lekarskie w Akademii Medycznej w Gdańsku. Uzyskiwał kolejne stopnie naukowe, w tym na macierzystej uczelni stopień doktora nauk medycznych w 1979 r., a w 1996 r. stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie biologii medycznej na podstawie rozprawy zatytułowanej “Związki naturalne chroniące serce przed działaniem wolnych rodników”. W 2000 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a postanowieniem Prezydenta RP z 8 czerwca 2006 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Od początku kariery zawodowej związany z Akademią Medyczną w Gdańsku, przekształconą w Gdański Uniwersytet Medyczny. W 1999 r. objął kierownictwo Katedry i Zakładu Chemii Medycznej. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu chemii medycznej wolnych rodników, a w szczególności zajmuje się badaniami nad mechanizmami sygnalizacji wolnorodnikowych w patogenezie chorób człowieka. Opublikował ponad 150 oryginalnych prac naukowych w międzynarodowych recenzowanych czasopismach o profilu zarówno biochemicznym, jak i klinicznym. Jest członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych zapraszanym do uniwersytetów na całym świecie. Prowadził badania naukowe oraz wykładał, m.in. w Nagoya (Japonia), Ankonie (Włochy), Bradford (Wielka Brytania) oraz Antwerpii (Belgia). Był członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, wieloletnim członkiem Senatu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; został też przewodniczącym Rady Społecznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W czasie stanu wojennego działał czynnie w opozycyjnym ruchu „Solidarność”, a następnie udzielał się aktywnie w Radzie Miasta Sopotu gdzie mieszka już od wielu lat. Jako kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego założył swego rodzaju przedkliniczny College dla uczniów sopockich szkół średnich, a ostatnio również Pomorski College Medyczny, zorientowany na biomedyczne uzasadnienie szkodliwości uzależnienia od leków i narkotyków oraz prewencję otyłości, cukrzycy i chorób nowotworowych u dzieci i młodych dorosłych.

Profesor ma wiele pasji, jak chociażby historia Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza kultura i tradycja Japonii. Jest zapalonym czytelnikiem książek, miłośnikiem muzyki i koneserem wina. Osoby, które miały okazję go poznać, podziwiają go za niezwykle pozytywne podejście do życia i pomocną dłoń zawsze gotową wesprzeć potrzebujących. Michał Woźniak jest żonaty, ma dwóch dorosłych synów. Jest szczęśliwym dziadkiem dwojga wnucząt: Felicji i Franciszka.