18.12.2017
Prof. Andrzej Hellmann, ordynator Klinki Hematologii i Transplantologii UCK odebrał 14 grudnia br. z rąk dr Janiny Książek, prezesa Oddziału Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych w Gdańsku certyfikat „W trosce o pacjenta”. Wyróżnienie to sygnał dla chorych na przewlekłą białaczkę szpikową oraz ich rodzin, że w gdańskim ośrodku pacjenci otrzymają profesjonalną pomoc, merytoryczne wsparcie oraz szereg niezbędnych informacji na temat choroby, celów terapeutycznych, niezwykle istotnych w skutecznym leczeniu. W uroczystości udział wzięli także: dyrektor ds. lecznictwa Tomasz Stefaniak, zastępca dyrektora naczelnego ds. pielęgniarstwa Anna Lignowska oraz pracownicy Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Klinika jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce uhonorowanym tego typu certyfikatem.
„W trosce o pacjenta” to program dedykowany pacjentom hematologicznym, chorym na przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz). Jego ideą jest wsparcie chorych we właściwym monitorowaniu leczenia, zrozumieniu prawidłowego przyjmowania terapii oraz stosowaniu się do zaleceń lekarzy. Program realizowany jest od 2014 roku we współpracy ze środowiskiem pielęgniarek hematologicznych i onkologicznych na terenie ośrodków hematologicznych w całym kraju i adresowany do chorych leczonych drugą linią terapeutyczną.
W ramach Programu na terenie każdego z ośrodków pielęgniarki mają możliwość uczestniczenia w cyklicznych spotkaniach edukacyjnych, podczas których wspólnie pracują i pogłębiają wiedzę na temat przewlekłej białaczki szpikowej oraz znaczenia monitorowania tej choroby. Zdobyte informacje i doświadczenia przekazują następnie pacjentom podczas indywidualnych czy grupowych spotkań.
Zdaniem wielu ekspertów przewlekła białaczka szpikowa jeszcze do niedawna uznawana była za chorobę śmiertelną. Dziś, na skutek postępu medycyny i rozwoju innowacyjnych terapii, kwalifikuje się ją do chorób przewlekłych. Dzięki skutecznym terapiom, wysokiej jakości opiece i edukacji, chorzy na PBSz mogą aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym, społecznym i mimo choroby – prowadzić normalne życie.