Tajemnice z muzealnej półki

Tajemnice z muzealnej półki

11.12.2017

DSCN4080.JPG
DSCN4083.jpg

Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie ma szczególne znaczenie dla naszej Uczelni. Znalazło to potwierdzenie w odpowiednim zapisie w Misji i Statucie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wpływy wileńskiej uczelni, jej pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska i posiadanego tytułu naukowego są widoczne, pomimo upływu lat i wykruszania się szeregów osób pamiętających tamto miasto z okresu 20 lat funkcjonowania USB. Uniwersytet Stefana Batorego, jego katedry i kliniki są obecne w naszej świadomości. Najczęściej jako niewyraźne wspomnienie czegoś, co istniało i funkcjonowało w przeszłości. Tym bardziej istotne jest sięganie do zachowanych wileńskich pamiątek.

W kolejnym, ostatnim w tym roku kalendarzowym odcinku „Tajemnic z muzealnej półki” odkrywamy unikalne obiekty pochodzące z Kliniki Chirurgii oraz Oddziału Radiologii przy Klinice Wewnętrznej. W kolekcji Muzeum GUMed znalazły się ostatnio historie choroby i radiogramy z tych właśnie jednostek USB.

Na zdjęciach koperta zawierająca radiogramy. Uwagę zwraca niezwykłą uroda czcionek druku i czy-telność odręcznego pisma. Zawdzięczamy to jakości atramentu oraz skuteczności lekcji kaligrafii, jakie obowiązywały w szkołach tamtych lat. Współcześnie, tak wyraźne pismo, zaskakuje pacjentów, a odważniejsi, bądź bardziej zaskoczeni, komentują to słowami: „Pan Doktor pisze tak wyraźnie, zupełnie nie jak lekarz! Zachęcamy do lektury kilkunasty zdań pochodzących sprzed prawie osiemdziesięciu lat.

Możemy oczywiście zaprezentować tylko niewielkie fragmenty zachowanej dokumentacji. Poza znaczeniem związanym z jej pochodzeniem z Wilna, przynosi ona niezwykle ciekawe informacje na temat medycyny końca lat trzydziestych dwudziestego wieku. Pole do poszukiwań historyków medycyny.

Opisywane pamiątki trafiły do Muzeum GUMed dzięki prof. Zdzisławowi Wajdzie oraz pomocy prof. Andrzeja Stanka i prof. Tomasza Mazurka.