Miniatura dla dr hab. Dagmary Anny Hering

Miniatura dla dr hab. Dagmary Anny Hering

4.12.2017

Dr hab. Dagmara Anna Hering, prof. wizytujący z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii otrzymała finansowanie z Narodowego Centrum Nauki na realizację działania naukowego pt. „Wpływ wrażliwości chemoreceptorów obwodowych i oksygenacji nerek na aktywność układu współczulnego u chorych z przewlekłą chorobą nerek (PChN)”. Zadanie badawcze będzie realizowane w ramach konkursu MINIATURA 1 w formie badań wstępnych, a kwota finansowania wyniesie 49 909 zł.

Przewlekła choroba nerek (PChN) istotnie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych, których wzrost jest wyraźnie widoczny w miarę progresji funkcji nerek. Zwiększona aktywność wpółczulna stanowi czynnik predykcyjny zgonów w zaawansowanej niewydolności nerek.

Celem działania naukowego jest szczegółowa ocena związku pomiędzy wrażliwością chemoreceptorów obwodowych, poziomem utlenowania nerek i aktywnością współczulną u chorych z PChN. Badania zostaną przeprowadzone u chorych z PChN (stadium 1-4) o etiologii w przebiegu nadciśnienia tętniczego (nefropatia nadciśnieniowa) i cukrzycy (nefropatia cukrzycowa), dwóch głównych przyczyn upośledzonej funkcji nerek.

Wyniki badań pozwolą zrozumieć wpływ chemoreceptorów obwodowych, oksygenacji nerek i aktywności współczulnej na progresję PChN. Poznanie czynników prognostycznych w PChN może przyczynić się do rozwoju nowych metod terapeutycznych, ukierunkowanych na zahamowanie nadmiernej wrażliwości chemoreceptorów obwodowych zlokalizowanych w kłębkach szyjnych (np. leczenie farmakologiczne, denerwacja kłębka).