Młodzi naukowcy z Katedry Pielęgniarstwa w Karolinska Institutet w Sztok...

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2017/2018Młodzi naukowcy z Katedry P...

Młodzi naukowcy z Katedry Pielęgniarstwa w Karolinska Institutet w Sztokholmie

28.11.2017

20171115_092918.jpg

Advances in Health Care Sciences Research Conference 2017 to spotkanie poświęcone postępom w badaniach naukowych w dziedzinie opieki zdrowotnej. Tegoroczna konferencja odbyła się w dniach 15-16 listopada w Karolinska Institutet w Sztokholmie. Celem spotkania jest budowanie sieci kontaktów pomiędzy naukowcami i doktorantami krajów skandynawskich i regionu Morza Bałtyckiego oraz stworzenie możliwości do zaprezentowania wyników swoich badań naukowych. Hasło tegorocznej konferencji to “Współtworzenie w opiece zdrowotnej – przemiana użytkowników w twórców usług”.

Młodzi naukowcy przedstawiali wyniki swoich prac w formie plakatów oraz ich ustnej prezentacji. Sesje odbywały się w 3 salach Wydziału Neurobiologii, Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych Karolinska Institutet. Instytut to jeden z największych szwedzkich ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych. Jego komitet przyznaje Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

W konferencji uczestniczyły pielęgniarki, pielęgniarze, położne, lekarze, fizjoterapeuci i inni specjaliści. Do udziału w konferencji zakwalifikowało się 65 prac z 13 krajów, m.in.: ze Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Litwy, Łotwy czy Niemiec. Polskę reprezentowało dwóch doktorantów z Katedry Pielęgniarstwa GUMed – mgr Katarzyna Gross-Issajewicz i mgr Przemysław Domagała. Katarzyna Gross-Issajewicz zaprezentowała pracę poświęconą Powikłaniom pooperacyjnym w chirurgii gastroenterologicznej w aspekcie opieki pielęgniarskiej (“Postoperative complications in gastroenterological surgery”. Po prezentacji odbyła się dyskusja, podczas której padły propozycje porównania wyników badań pomiędzy krajami nadbałtyckimi. Przemysław Domagała przedstawił Ocenę psychologicznych i biochemicznych parametrów narażenia zawodowego na stres wśród pielęgniarek (“Assessment of psychological and biochemical parameters of occupational exposure to stress among nurses”). Prezentacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i oczekiwane są dalsze wyniki badań.

Poza prezentacjami młodych naukowców uczestnicy konferencji mogli wysłuchać wykładów europejskich profesorów, m.in. Glenna Roberta z King’s College na temat współtworzenia usług opieki zdrowotnej przez pacjentów i personel medyczny. Nie zabrakło także bardzo inspirujących prelekcji, wśród których na odnotowanie zasługuje projekt współtworzony przez szwedzkie środowisko położnych, które udzielają pomocy merytorycznej i wsparcia psychicznego ciężarnym cudzoziemkom, przygotowując je w ten sposób do porodu w warunkach szwedzkiego szpitala.

Kolejna konferencja dla doktorantów z krajów nadbałtyckich zorganizowana zostanie najprawdopodobniej w Danii.