Warsztaty z USG nerwów obwodowych w Klinicznym Oddziale Ratunkowym

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2017/2018Warsztaty z USG nerwów obwo...

Warsztaty z USG nerwów obwodowych w Klinicznym Oddziale Ratunkowym

18.10.2017

foto.jpg

Ultrasonografia nerwów obwodowych jest szybko rozwijającą się metodą, bardzo przydatną w procesie diagnostycznym schorzeń obwodowego układu nerwowego. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów, które odbyły się 30.09 br. w Klinicznym Oddziale Ratunkowym GUMed. Prowadzącym zajęcia był dr Josef Böhm z Berlina. Warsztaty zorganizował dr Mariusz Siemiński z Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed.

W ujęciu klasycznym neurolog zmierzający do postawienia rozpoznania uszkodzenia nerwów obwodowych mógł posiłkować się metodami neurofizjologicznymi. Badanie przewodnictwa nerwów obwodowych doskonale pokazuje zaburzenia funkcji nerwu obwodowego, natomiast ma ograniczone zastosowanie w zakresie konkretnego lokalizowania miejsca uszkodzenia a także nie uwidacznia struktury nerwu. Z tego względu ultrasonografia nerwów obwodowych staje się metodą komplementarną wobec badan neurofizjologicznych.

Dr Josef Böhm, aktualnie pracujący w Berlinie, jest uznanym autorytetem w zakresie diagnostyki ultrasonograficznej nerwów obwodowych. Dysponuje wieloletnim doświadczeniem klinicznym, a także jest współautorem publikacji naukowych.

W warsztatach uczestniczyło 14 osób. Byli wśród nich neurolodzy z Gdańska, Krakowa, Warszawy i Łodzi oraz specjaliści medycyny ratunkowej. W trakcie zajęć prowadzono rzeczywiste demonstracje badania ultrasonograficznego nerwów obwodowych oraz prezentowano badania archiwalne. W trakcie warsztatów omówiono zastosowanie USG w diagnostyce urazów nerwów obwodowych, zespołów cieśni oraz polineuropatii o różnej etiologii.

Ultrasonografia nerwów obwodowych jest skuteczną i relatywnie tanią metodą diagnostyczną, istotnie przyspieszającą postawienie diagnozy. W Polsce umiejętność wykonywania takich badań dopiero się rozwija. Z tego względu prowadzący warsztaty i uczestnicy wyrazili chęć powtarzania tego rodzaju szkoleń.

Na zdjęciu od lewej: Dr Mariusz Siemiński (Gdańsk), Dr Josef Böhm (Berlin), Dr Tomasz Kossowski (Gdańsk), Dr Jakub Antczak (Kraków)