Światowy Dzień FAS

Światowy Dzień FAS

8.09.2017

plakat_FAS_piknik_9.09.17.jpg

Światowy Dzień Płodowego Zespołu Alkoholowego FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrom) przypada na 9 września. Z tej okazji w najbliższych dniach odbędzie się wiele wydarzeń, których celem jest zwrócenie uwagi na problem picia alkoholu podczas ciąży.

Pod hasłem „Ciąża bez alkoholu – dziecko bez FAS” 8 września br. w Kościerzynie odbędzie się bezpłatna konferencja naukowo-szkoleniowa skierowana do pracowników służby zdrowia, pomocy społecznej, oświaty, kuratorów sądowych – zatrudnionych w placówkach woj. pomorskiego oraz rodziców – mieszkańców woj. Pomorskiego. Jednym z prelegentów będzie dr hab. Mirosława Cichorek, kierownik Zakładu Embriologii GUMed, która przedstawi wykład pt. „Początki rozwoju prenatalnego. Alkohol jako teratogen”. Studenci ze Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Zakładzie Embriologii wezmą udział w pikniku rodzinnym, który w ramach IV Obchodów Światowego Dnia FAS odbędzie się na Rynku w Kościerzynie 9 września w godz. 11.00-14.00.

FAS jest najcięższą formą uszkodzeń płodu w wyniku spożywania alkoholu przez matkę w czasie ciąży. Oznacza zespół wad wrodzonych somatycznych i neurologicznych, wywołanych na skutek prenatalnej ekspozycji na alkohol. Alkohol działając na nienarodzone dziecko może spowodować zmiany w budowie jego ciała, powstanie wad rozwojowych narządów, przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego.

W ramach popularyzacji wiedzy o rozwoju prenatalnym człowieka Studenci SKN Embriologia prowadzą blog 9miesiecyincognito.pl, w którym odkrywają tajemnice pierwszych 9 miesięcy życia człowieka.

Więcej informacji o wydarzeniu: rops.pomorskie.eu