Naukowiec z GUMed uczestnikiem „The 7th International Lymphedema Confere...

Naukowiec z GUMed uczestnikiem „The 7th International Lymphedema Conference”

4.07.2017

Rita_Hansdorfer-Korzon.jpg

Dr hab. Rita Hansdorfer-Korzon z Zakładu Fizjoterapii GUMed uczestniczyła w dniach 21-24 czerwca br. na zaproszenie International Lymphedema Framework w kongresie „The 7th International Lymphedema Conference” w Syrakuzach na Sycylii. Wydarzenie było już kolejnym cyklicznym spotkaniem organizowanym przez prof. Christine Moffatt i prof. Neil Piller z Wielkiej Brytanii pod patronatem The International Lymphoedema Framework (ILF) oraz The Italian Lymphoedema Framework (ITALF).

Dzięki obecności wybitnych ekspertów i prelegentów, program oferował szereg znakomitych sesji dotyczących leczenia zachowawczego pacjentów z obrzękiem limfatycznym, przewlekłą niewydolnością żylną oraz obrzękiem tłuszczowym. Przedstawiono najnowsze wytyczne zgodne z projektem LIMPRINT, a także odbyło się spotkanie członków ILF, na którym dr hab. Korzon mówiła o pilnej potrzebie opracowania ogólnie przyjętych protokołów rehabilitacyjnych dla chorych na raka piersi, uwzględniających szerokie, nowoczesne i kompleksowe podejście do leczenia fizjoterapeutycznego i obiektywnych metod jego obrazowania.

Dr hab. Rita Hansdorfer-Korzon w sesji plakatowej dotyczącej nowych możliwości leczenia kompresyjnego przedstawiła wyniki nowatorskiej metody postępowania fizjoterapeutycznego w wykorzystaniem gorsetów kompresyjnych o niskiej klasie ucisku u chorych leczonych z powodu nowotworu piersi – „Compression corsets in physiotherapeutic treatment of patients after axillary dissection”. Prezentacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wyniki kilkuletnich badań są pierwszymi dostępnymi w literaturze opracowaniami na temat zastosowania i oddziaływania gorsetów kompresyjnych I klasy ucisku w redukcji obrzęku limfatycznego po operacyjnym leczeniu raka piersi z limfadenektomią pachową, w redukcji dolegliwości bólowych związanych z leczeniem chirurgicznym raka piersi, a także w profilaktyce przeciwobrzękowej u tych pacjentek.