O stomatologii dziecięcej w Radiu Gdańsk

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2016/2017O stomatologii dziecięcej w...

O stomatologii dziecięcej w Radiu Gdańsk

13.06.2017

DSC_77551.jpg
DSC_78031.jpg

Prof. Katarzyna Emerich, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego i dr Ewa Gazda, adiunkt Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego były gośćmi czerwcowej audycji „Bądź zdrów – bez kolejki”. Spotkanie odbyło się 12 czerwca br. od godz. 16 w studiu im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. Rozmowa dotyczyła urazów zębów u dzieci i tego, co robić, gdy dojdzie do wypadku, co jest częstym problemem podczas wakacyjnego wypoczynku.

– Ułamany fragment zęba bierzemy ze sobą. Możemy go przetransportować np. w soli fizjologicznej albo w mleku, ostatecznie nawet w woreczku. Najważniejsze żeby był czysty. Trzeba udać się do dentysty jak najszybciej. Warto szukać takiego, który ma doświadczenie w leczeniu urazów – mówiła prof. Katarzyna Emerich. – Dzieci łamią i wybijają sobie zęby częściej niż kiedyś. Jeśli wypadek ze złamaniem zęba zdarzy się w sobotę albo w niedzielę, ostatecznie można poczekać do poniedziałku. Natomiast jeśli to będzie wybicie zęba, to trzeba działać natychmiast. W każdym większym mieście jest pogotowie stomatologiczne.

Jak podkreśliła dr Ewa Gazda, wybity ząb może z powrotem wrosnąć. Jeżeli wypadnie z jamy ustnej, najważniejsze jest, żeby włożyć go z powrotem na swoje miejsce. Lekarki tłumaczyły też w jakim wieku dziecko powinno pierwszy raz odwiedzić stomatologa, czy zęby mleczne powinno się leczyć i kiedy z dzieckiem udać się na wizytę do ortodonty. Spotkanie poprowadziły dziennikarki radiowe: Joanna Matuszewska i Joanna Stankiewicz. Rozmowa zostanie wyemitowana 15 czerwca br. po godz. 14:30 w Radiu Gdańsk.

Było to już czwarte spotkanie lekarzy i naukowców GUMed ze słuchaczami, organizowane w ramach współpracy Uczelni i Radia Gdańsk. Fachową wiedzą i poradami ze słuchaczami dzielili się do tej pory ortopedzi, fizjoterapeuci i kardiolodzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Czerwcowe spotkanie zamknęło rozpoczęty w marcu br. autorski projekt obu instytucji „Bądź zdrów – bez kolejki”. Z uwagi na duże zainteresowanie słuchaczy Gdański Uniwersytet Medyczny i Radio Gdańsk zdecydowały się kontynuować wspólne działania. Kolejna audycja już po wakacjach.