Naukowiec GUMed w Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku

Naukowiec GUMed w Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku

20.03.2017

dr hab. Jacek Sznurkowski
dr hab. Jacek Sznurkowski

Dr hab. Jacek Sznurkowski, adiunkt Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed był w dniach 6-16 marca br. gościem prof. Denisa Chi, zastępcy dyrektora Departamentu Chirurgii i równocześnie szefa poddziału kompleksowego leczenia raka jajnika (Head of Ovarian Cancer Unit – Gynecology Service in Department of Surgery) w Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC) New York w USA. Celem pierwszoplanowym wizyty była próba namówienia Amerykanów do walidacji nowego planu leczenia operacyjnego raka jajnika (central ligation and cancer no tough technique), który został niedawno opublikowany przez dr. hab. Jacka Sznurkowskiego w „World Journal of Surgical Oncology”.

Celem drugoplanowym było zapoznanie się z zasadami organizacji ośrodków kompleksowego leczenia raka (tzw. cancer unitów) w jednym z najlepszych centrów onkologicznych w Stanach Zjednoczonych. Ginekologia onkologiczna funkcjonuje w MSKCC w strukturach Departamentu Chirurgii, dzięki czemu, jak twierdzą Amerykanie, wykonywanie bardzo złożonych operacji onkologicznych z zakresu ginekologii jest bardziej bezpieczne i efektywne kosztowo.

MSKCC jest największym na świecie prywatnym centrum onkologicznym, które zatrudnia 1033 lekarzy, 1723 rezydentów oraz 2605 pielęgniarek. W ramach lecznictwa stacjonarnego znajduje się tu zaledwie 475 łóżek. W 2016 r. wykonano 22467 operacji onkologicznych. Średni czas pobytu pacjenta wynosił 6.8 dnia, a współczynnik obłożenia oddziałów 90.9%. W tym samym roku przeprowadzono 118845 procedur z zakresu radioterapii oraz wykonano 468848 zabiegów diagnostycznych z uwzględnieniem radiologii interwencyjnej. Aktualnie w MSKCC prowadzonych jest 879 badań klinicznych i 285 projektów doktoranckich (265 Ph.D. i 20 M.D./Ph.D.). Rocznie uczy się tu 548 studentów medycyny i 312 studentów pielęgniarstwa.

Naukowcy z MSKCC wyrazili swoje obawy czy proponowana nowa technika rzeczywiście zabezpiecza przed jatrogennym (śródoperacyjnym) rozsiewem komórek rakowych i dlatego zasugerowali wspólny projekt badawczy mający na celu ocenę wpływu czynności chirurgicznych w raku jajnika na poziom krążącego rakowego DNA (circulating tumor DNA).