2.03.2017
Przedstawiciele GUMed – Ewa Kiszka, kierownik DWZPiPR, Karolina Derda i Dawid Spychała z Sekcji Współpracy Międzynarodowej oraz Anna Kiszka z Uczelnianego Centrum Rekrutacji uczestniczyli w ostatnich dniach lutego br. w konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce”, organizowanej cyklicznie w ramach projektu “Study in Poland”, prowadzonego wspólnie przez KRASP i Fundację Edukacyjną “Perspektywy”. W wydarzeniu wziął także udział prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia GUMed prof. Jacek Bigda, który uczestniczył w spotkaniu towarzyszącym Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP. Konferencja była kolejną, doskonałą okazją do omówienia najważniejszych problemów związanych z rozwojem umiędzynarodowienia polskich uczelni, które jest główną siłą napędową rozwoju szkolnictwa wyższego na świecie. Jedną z ciekawszych sesji była ta, dotycząca wsparcia procesu umiędzynarodowienia w innych krajach. Przedstawiciele austriackiej, niemieckiej i węgierskiej agencji (OeAD-GmbH, DAAD, TPF) wspierających proces umiędzynarodowienia w tych krajach opowiedzieli o tym jak oni to robią, od kiedy, jaka jest struktura tych organizacji, sposób finansowania, cele oraz zadania. Było to szczególnie ciekawe, ponieważ aktualnie w Polsce odbywa się debata na temat Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) i projektu ustawy o jej powołaniu. Debata na temat NAWA odbyła się również podczas tegorocznej Konferencji, ponieważ polskie środowisko akademickie zabiegało od dawna o powołanie tej Agencji.
Ewa Kiszka była jednym z prelegentów w sesji dotyczącej bezpieczeństwa studentów zagranicznych w Polsce prowadzonej przez znanego specjalistę w dziedzinie migracji na świecie prof. Macieja Duszczyka, prorektora Uniwersytetu Warszawskiego. Wspólnie z dyrektorem Departamentu Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku Piotrem Olechem opowiedzieli o gdańskim Modelu Integracji Imigrantów oraz o doświadczeniach w zakresie goszczenia w GUMed studentów zagranicznych i sposobach na zapewnianie im poczucia bezpieczeństwa w Gdańsku.
Podczas Konferencji odbyła się również promocja drugiego tomu książki „Czas internacjonalizacji – perspektywy, priorytety, projekty” napisanej pod redakcją dr Bianki Siwińskiej i prof. Grzegorza Mazurka siłami środowiska akademickiego, 30 autorów-praktyków, zarówno nauczycieli akademickich, jak i administracji z 21 ośrodków akademickich i instytucji związanych ze szkolnictwem wyższym. Ponad 400 stron best practices, z których można się wiele nauczyć, tym bardziej cennych, że ciągle jeszcze bardzo brakuje na rynku wydawniczym literatury na ten temat. Podczas Konferencji odbyła się jak co roku finałowa gala konkursu INTERSTUDENT. Wyłonionych i nagrodzonych zostało siedmiu najlepszych studentów zagranicznych studiujących w Polsce na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. W Konferencji, jak co roku wzięli udział goście z zagranicy, przedstawiciele polskich uczelni: rektorzy, prorektorzy, dziekani, dyrektorzy i eksperci z biur współpracy międzynarodowej i biur promocji, a także przedstawiciele miejskich i wojewódzkich władz samorządowych oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym minister Jarosław Gowin i dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Juliusz Szymczak-Gałkowski.