27.02.2017
Dwie operacje wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej AMS 800 i co najważniejsze – obie zakończone sukcesem. Zabiegi w Klinice Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili dr hab. Marcin Matuszewski i lek. Jakub Kłącz. Operacje, które odbyły się 13 lutego br. nadzorował profesor Enrique Llledo-Garcia – ekspert z Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Madrycie.
Tego typu operacja przeznaczona jest głównie dla chorych z nietrzymaniem moczu, powstałego jako następstwa leczenia chirurgicznego schorzeń gruczołu krokowego – raka i łagodnego przerostu stercza. Polega na wszczepieniu do ciała pacjenta dosyć skomplikowanego urządzenia z materiału syntetycznego, które na drodze hydraulicznej umożliwia zamykanie i otwieranie cewki. Ilość mężczyzn wymagających operacji z powodu schorzeń gruczołu krokowego, a zwłaszcza raka stercza, stale rośnie. Obawa przed nietrzymaniem moczu niejednokrotnie powoduje, iż pacjenci obawiają się zabiegu, a czasami nawet rezygnują z leczenia radykalnego tego nowotworu. Należy jednak pamiętać, że sztuczny zwieracz cewki jest od blisko 30 lat uznanym na całym świecie sposobem leczenia tego typu powikłania.
Rozpoczęcie wszczepiania sztucznych zwieraczy cewki moczowej pozwoli Klinice Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaoferować takie leczenie dla chorych z całego kraju, zarówno po leczeniu raka stercza, jak i innych zabiegach, w trakcie których doszło do uszkodzenia własnego zwieracza cewki moczowej. Możliwość wykonywania takich operacji jest kolejnym etapem złożonego projektu Kliniki prowadzącym do utworzenia Prostate Cancer Unit, czyli specjalistycznego ośrodka leczenia tego nowotworu.