Tajemnice z muzealnej półki

Tajemnice z muzealnej półki

8.02.2017

Tajemnice z muzealnej półki wyjątkowo tym razem przedstawiają obiekt niezwiązany z historią GUMed lub dziejami medycyny i historii. Zaledwie przed kilku dniami dotarła do Muzeum GUMed paczka z dwudziestoma egzemplarzami unikalnego i ważnego wydawnictwa.

W maju 2015 r. podczas uroczystości odnowienia doktoratu prof. Krzysztofa Pomiana na Uniwersytecie Warszawskim podjęto decyzję o wydaniu w języku polskim trzeciego rozdziału Jego książki „Le Musée: une historie mondiale”. Całość bardzo obszernej, monumentalnej pracy opublikowana zostanie przez wydawnictwo Gallimard. Prezentowany Czytelnikom rozdział nosi tytuł „Muzea i narody w Europie Środkowej. Przed pierwszą wojną światową”. Przedstawia obraz kształtowania się muzeów i ich ewolucji z form mniej lub bardziej przypadkowych kolekcji ku placówkom będącym pierwowzorami współczesnych muzeów i galerii. Publikacja jest bogato ilustrowana. Prof. Krzysztof Pomian uważany jest za światowy autorytet w zakresie zjawiska kolekcjonerstwa i muzealnictwa. Jego książka „Zbieracze i osobliwości: Paryż – Wenecja XVI-XVIII wiek” z 1996 r. weszła na stałe do światowego kanonu publikacji poświęconych fenomenowi kolekcjonerstwa.

Dzieło prof. Krzysztofa Pomiana wydano staraniem Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych (SMU), którego członkiem instytucjonalnym jest Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Czytelników zainteresowanych lekturą tej publikacji prosimy o kontakt z Muzeum.

Pozostając blisko półek z książkami, anonsujemy jednocześnie pierwsze po dłuższej przerwie spotkanie klubu książkowego Muzeum GUMed. Odbędzie się ono 16 lutego br. w godzinach popołudniowych w Muzeum, szczegóły opublikujemy wkrótce. W razie wszelkich pytań prosimy o korespondencję na adres muzeum@gumed.edu.pl

skanowanie0002.jpg
skanowanie0003.jpg