O podejściu biomimetycznym w leczeniu próchnicy

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2016/2017O podejściu biomimetycznym ...

O podejściu biomimetycznym w leczeniu próchnicy

9.01.2017

dr Raimond N.B. van Duinen
dr Raimond N.B. van Duinen

Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego GUMed przy współpracy z Gdańskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii zapraszają na wykład “Preparacja czy leczenie – podejście biomimetyczne w leczeniu choroby próchnicowej zębów” dr. Raimonda N.B. van Duinena. Odbędzie się on w auli C Collegium Biomedicum 12 stycznia br. w godz. 13-15. Będzie prowadzony w języku angielskim.

Choroba próchnicowa spowodowana zaburzeniem równowagi pomiędzy procesami demineralizacji i remineralizacji prowadzi do utraty minerałów, takich jak wapń i fosforany. W następstwie tego procesu dochodzi do przerwania ciągłości twardych tkanek i powstania ubytku w strukturze zęba. Powszechnie stosowane materiały – amalgamaty i kompozyty nie są materiałami biokompatybilnymi. Obecnie obserwuje się duże zainteresowanie materiałami biomimetycznymi, które odbudowują tkanki zęba dzięki naturalnym procesom mineralizacji.

Podstawowym założeniem podejścia biomimetycznego w stomatologii jest leczenie choroby próchnicowej poprzez uzupełnienie minerałów utraconych z tkanek zęba. Glasjonomery spełniają wymogi materiałów biomimetycznych, jednak w normalnych warunkach ich wytrzymałość mechaniczna jest za słaba, aby funkcjonować w obszarze działania sił zgryzowych w odcinku bocznym, szczególnie w przypadku ubytków wielopowierzchniowych. Zastosowanie utwardzania termicznego skutkuje znaczącą poprawą właściwości mechanicznych, czyniąc je odpowiednimi materiałami do wypełnień permanentnych, których wytrzymałość jest porównywalna z wytrzymałością naturalnej tkanki zęba.

Podczas wykładu zostaną szczegółowo omówione i zobrazowane wszystkie zagadnienia związane z tym podejściem. Multimedialna prezentacja będzie obejmowała wiele przypadków klinicznych zobrazowanych zdjęciami i filmami. Omówione też zostaną najnowsze materiały stomatologiczne.