28.12.2016
Uroczystość zakończenia kadencji pierwszych członków Akademii Młodych Uczonych (AMU) odbyła się 20 grudnia br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii GUMed, jako pierwszy przewodniczący w historii AMU podziękował w imieniu członków władzom Polskiej Akademii Nauk za 5 lat współpracy w realizacji wielu wspólnych inicjatyw na rzecz polskiej nauki. Kadencja prof. Karaszewskiego jako przewodniczącego AMU zakończyła się w 2014 r., a jako członka w 2016 r. Gospodarzem spotkania był prof. Edward Nęcka, wiceprezes PAN, który otwierając spotkanie podkreślił istotną rolę Akademii Młodych Uczonych w korporacji Polskiej Akademii Nauk, a także wyraził swoje uznanie dla dotychczasowej aktywności członków AMU oraz całego gremium. Na spotkaniu wręczono też nominacje nowo wybranym, rozpoczynającym swoją kadencję członkom Akademii Młodych Uczonych, w tym w dziedzinie medycyny wybitnemu genetykowi prof. Wojciechowi Fendlerowi z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Akademia Młodych Uczonych została powołana mocą Ustawy o Polskiej Akademii Nauk z 30 kwietnia 2010 r. w celu promowania badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej.
Do składu Akademii Młodych Uczonych na pięcioletnią kadencję wybierani są najwybitniejsi polscy młodzi uczeni reprezentujący wszystkie dziedziny nauki, przy czym łączna liczba członków “młodej” Akademii nie może przekroczyć 10% liczby członków Polskiej Akademii Nauk, co oznacza, że w jednym czasie może w niej zasiadać nie więcej niż 35 osób.