Tajemnice z muzealnej półki

Tajemnice z muzealnej półki

10.10.2016

Uważny Czytelnik najnowszego numeru “Biuletynu Muzeum GUMed” lub odwiedzający wystawę “Medycyna elektryczna, czyli Dział ds. Aparatury” z pewnością zwrócił uwagę na niewielką latarkę lekarską, będącą jednym z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych artykułów dostępnych w sklepiku dr Gadżet.

Od skonstruowania latarki minęło już niemal 120 lat. Źródła zgodnie podają, że urządzenie takie skonstruował w 1898 r. Conrad Huber, rozpoczynając tym samym karierę jednego z najpopularniejszych sprzętów codziennego użytku. Od 1906 r. latarki Conrada Hubera produkowane są pod nazwą Eveready®. W ciągu 110 lat trafiły zapewne do milionów użytkowników na całym świecie. Wraz z postępem technicznym latarki ulegały, ulegają i będą ulegać zmianom i modyfikacjom, niezmiennie służąc do swego pierwotnego celu – oświetlania miejsc pogrążonych w ciemności.

Zastosowanie wolframowego żarnika (1910 r.), systemu wielokrotnego ładowania (1967 r.), zapewnienie wodoodporności latarki (1970 r.), a wreszcie wprowadzenie latarek halogenowych (1984 r.) i wyposażonych w diody LED (1996 r.) to tylko niektóre z licznych wspomnianych wyżej usprawnień, jakim podlegał produkt skonstruowany przez Conrada Hubera.

Rozpoczynając kolejny, piąty już rok “Tajemnic z muzealnej półki”, opowiadając o eksponacie, który znaleźć można na wspomnianej we wstępie wystawie, pragniemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną sprawę: rolę muzeum uniwersyteckiego nie tylko w odnajdowaniu i ochronie pamiątek przeszłości, mających wartość historyczną lub emocjonalną, lecz również na trosce o najnowsze dziedzictwo i tradycję uniwersytecką. Dzięki temu rzadziej być może po latach wspominać będziemy ze smutkiem – “Szkoda, że nie zachowaliśmy TEGO i TEGO na pamiątkę, że gdzieś się zawieruszyło…”. Jak echo powraca często zadawane pytanie: czy to się nadaje do Muzeum? Odpowiedź – obecność białej niewielkiej kieszonkowej latarki z napisem Gdański Uniwersytet Medyczny w kolekcji Muzeum GUMed nie budzi żadnych wątpliwości. Latarka ta sprawdza się również doskonale w codziennej praktyce, umieszczona bezpiecznie w kieszonce firmowego fartucha.

DSCN3840.JPG
DSCN3844.JPG