Inauguracja nowego roku akademickiego 2016/2017

Inauguracja nowego roku akademickiego 2016/2017

27.09.2016

inauguracja.JPG

Blisko 1400 studentów pierwszego roku rozpocznie wkrótce studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Inauguracja nowego roku akademickiego odbędzie się 7 października br. o godz. 10 w Auditorium Primum im. Olgierda Narkiewicza (Atheneum Gedanense Novum). W programie uroczystości zaplanowano m.in. przemówienie inauguracyjne rektora prof. Marcina Gruchały, wystąpienia gości i wręczenie odznaczeń państwowych. Wykład inauguracyjny pt. „Medycyna precyzyjna” wygłosi prof. Anna Dominiczak, absolwentka GUMed, córka prof. Joanny Muszkowskiej-Penson oraz prof. Jakuba Pensona, wicedyrektor i kierownik College of Medical, Veterinary and Life Sciences University of Glasgow.

Inauguracja zostanie poprzedzona uroczystymi nabożeństwami. 1 października br. o godz. 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odprawiona zostanie msza św. inaugurująca rok akademicki w uczelniach Pomorza. Przewodniczyć jej będzie ks. kardynał Zenon Grocholewski, wieloletni prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Nabożeństwo w intencji obecnych i zmarłych pracowników, studentów i doktorantów GUMed zostanie odprawione 2 października o godz. 19 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdańsku-Wrzeszczu przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3B.

Tradycyjnie uroczystości inauguracji roku akademickiego towarzyszyć będzie nowa wystawa w Muzeum GUMed. Tegoroczna nosi tytuł „Medycyna elektryczna, czyli Dział ds. Aparatury”. Spośród eksponatów znajdujących się w kolekcji zostały wybrane te, których działanie związane jest nierozerwalnie z energią elektryczną. Od kieszonkowej latarki lekarskiej, będącej jednym z najpopularniejszych gadżetów oferowanych przez uczelniany sklepik „dr Gadżet” po skomplikowane i wyrafinowane narzędzia medyczne i badawcze, jak: cystoskopy, laparoskopy lub aparaty do badania DNA. Celem wystawy jest wskazanie związków współczesnej medycyny z postępem technologii, zwrócenie uwagi na niepowtarzalne i czasem nieoczywiste piękno tych urządzeń oraz próba spojrzenia na medycynę i Uczelnię z nieco innej perspektywy. Wystawa będzie czynna do końca grudnia 2016 r. i dostępna dla zwiedzających codziennie w godz. 8:30-15:00.

W związku z inauguracją roku akademickiego 7 października br. w godz. 9-14 będą obowiązywały dla wszystkich pracowników, studentów i doktorantów godziny rektorskie. Zajęcia nie muszą być odrobione.