O e-Zdrowiu w Sopocie

O e-Zdrowiu w Sopocie

21.09.2016

Ponad 150 uczestników: pacjentów, świadczeniodawców, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, samorządów terytorialnych, profesjonalistów medycznych, dostawców rozwiązań ICT oraz świata nauki wzięło udział w konferencji „Strategiczne wyzwania i standardy interoperacyjności systemów informacyjnych w ochronie zdrowia”. W Forum e-Zdrowia, które odbyło się w dniach 15-16 września br. w Sopocie, uczestniczyli również rektor prof. Marcin Gruchała i prorektor ds. rozwoju i kształcenia prof. Jacek Bigda.

Organizatorzy spotkania – Centrum Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia, Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed oraz Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych zaprosili Integrating the Healthcare Enterprise (IHE) do zaprezentowania swoich światowych doświadczeń w dziedzinie e-zdrowia, w szczególności tworzenia i rozpowszechniania standardów interoperacyjności. Obecni na Forum przedstawiciele IHE: Charles Parisot, Vedran Boscic, Alexaner Berler i Karima Bourquard oraz reprezentująca Region Vento/Arsenal.IT Federica Sandri i COCIR Daniel Okniński w dyskusji z polskimi prelegentami i uczestnikami poszukiwali optymalnych, dopasowanych do polskich warunków rozwiązań e-zdrowia.

Podczas Forum zwrócono uwagę, że wprowadzanie systemów informacyjnych w obszarze opieki zdrowotnej jest uznawane za jeden z głównych czynników poprawy funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, zaś wdrażanie e-zdrowia jest złożonym, trwającym wiele lat, wieloaspektowym procesem i ważne jest strategiczne zidentyfikowanie wszystkich głównych zagadnień wpływających na proces przygotowania i użytkowania rozwiązań. Dr Piotr Popowski z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej wskazał na Pomorskie Partnerstwo na rzecz Zintegrowanej Opieki Zdrowotnej, które jako pierwsze w Polsce na poziomie regionalnym rozpoczęło realną współpracę zainteresowanych podmiotów w zakresie tworzenia platformy e-zdrowia, która będzie w stanie wspierać procesy opieki koordynowanej.

Forum przyjęło deklarację, w której uczestnicy:

  • zapowiadają, że w miarę posiadanych kompetencji i zasobów są gotowi do uczestnictwa w pracach nad rozwojem e-zdrowia w Polsce, w tym kwestii interoperacyjności systemów informacyjnych,
  • z zadowoleniem przyjmują rozpoczęcie przez Centrum Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego działań w zakresie identyfikacji dobrych praktyk w obszarze e-zdrowia oraz ich adaptacji do warunków polskich,
  • wyrażają nadzieję, że konkluzje Forum e-Zdrowia w możliwie szerokim zakresie zostaną wzięte pod uwagę przez Ministerstwo Zdrowia, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, władze samorządowe oraz inne podmioty biorące udział w pracach nad e-zdrowiem.

Więcej informacji na: www.forumezdrowia.pl.