21.09.2016
Na łamach prestiżowego czasopisma „Angewandte Chemie International Edition”(1) ukazała się w sierpniu br. praca ze współautorstwem prof. Kozlowskiego (University of Louisville, USA), profesora wizytującego w Katedrze i Zakładzie Bromatologii GUMed. Profesor jest autorem korespondencyjnym tego artykułu pt. “Mercury Methylation by Cobalt Corrinoids: Relativistic Effects Dictate the Reaction Mechanism”. Przeprowadzone badania, zgodnie z deklaracją Autora w sekcji „Acknowledgements” ww. publikacji, były częściowo finansowane w ramach realizowanego w Katedrze i Zakładzie Bromatologii GUMed projektu badawczego NCN: Opus 9 (UMO-2015/17/B,ST4/03733), którego prof. Kozlowski jest kierownikiem. Jednocześnie Profesor jest promotorem doktoranta Katedry i Zakładu Bromatologii, realizującego swoją pracę doktorską w zespole w USA.
O wybitnym znaczeniu uzyskanych przez prof. Kozlowskiego nowatorskich wyników badań świadczy fakt nadania ww. publikacji, w oparciu o opinie recenzentów, statusu VIP (Very Important Paper). Z uwagi na wysokie walory merytoryczne artykułu, nadzwyczajną rangę uzyskanych wyników, a także przewidywane duże nim zainteresowanie na forum międzynarodowym, Profesor został zaproszony do umieszczenia informacji o ww. osiągnięciu naukowym zarówno w „ChemistryViews”(2), jak i „Chemical & Engineering News”(3) w celu bardziej efektywnego rozpropagowania w skali światowej nowatorskich wyników prac badawczych.
Metylacja rtęci jest bardzo ważnym procesem zarówno w aspekcie toksykologicznym, jak i enzymatycznym. Zespół kierowany przez prof. Kozlowskiego, stosując obliczenia kwantowo-mechaniczne z użyciem teorii funkcjonałów gęstości pokazał, że uwzględnienie efektów relatywistycznych zmienia zasadniczo pogląd na mechanizm reakcji metylacji nieorganicznego specjatu rtęci przy udziale cząsteczek kobalaminy (pochodnej witaminy B12). Jest to pierwszy, opisany w literaturze światowej przykład ilustrujący, jak istotne znaczenie mogą mieć efekty relatywistyczne dla przebiegu procesów enzymatycznych.