Sukcesy sportowe polskich zawodników po transplantacji narządów

25.07.2016

Polska reprezentacja pacjentów po transplantacji wzięła udział w 9 Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych (European Transplant & Dialysis Sports Championships), które odbyły się w dniach 10-17 lipca 2016 r. w Helsinkach-Vantaa w Finlandii. W zawodach wystartowało 17 pacjentów po transplantacji narządów, w tym 11 po przeszczepieniu nerki i 6 wątroby. Zawodnicy rywalizowali w: darcie, lekkiej atletyce, mini-maratonie, pływaniu, tenisie ziemnym i stołowym. Na startach w poszczególnych konkurencjach stanęło 370 uczestników z 23 krajów.

Reprezentacja Polski zdobyła 51 medali w tym: 17 złotych, 15 srebrnych, 19 brązowych i zajęła szóste miejsce w klasyfikacji krajów. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw Europy został Dawid Zimkowski, który zdobył 7 złotych medali. Wśród uczestników wspaniale zaprezentowała się Monika Bielik, pacjentka 4 lata po transplantacji nerki przeprowadzonej w Gdańskim Ośrodku Transplantacyjnym, pozostająca pod kontrolą Poradni Transplantacyjnej Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK w Gdańsku, która zdobyła 4 medale (2 złote: bieg na 100 m i darts, srebrny w rzucie piłeczką palantową i brązowy w biegu na 200 m).

– Udział w zawodach międzynarodowych jest dla osób po przeszczepieniu wydarzeniem szczególnym. Każda z osób, które wzięły udział w rywalizacji ma swoją historię. Niejednokrotnie otarliśmy się o śmierć, bez przeszczepionego narządu nie byłoby nas wśród żywych – podkreśla Jan Stępniak z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, 9 lat po transplantacji nerki.