Sukces gdańskich kardiologów inwazyjnych

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2015/2016Sukces gdańskich kardiologó...

Sukces gdańskich kardiologów inwazyjnych

13.06.2016

IMG_6769_copy.jpg
1.tiff.jpg
3.tiff.jpg

Zespół w składzie: dr Dariusz Ciećwierz, lek. Piotr Drewla, dr hab. Miłosz Jaguszewski, lek. Grzegorz Żuk, mgr Małgorzata Zielińska i mgr Roma Zapaśnik wykonał zabieg angioplastyki prawej tętnicy wieńcowej z implantacją bioabsorbowalnego pokrycia naczynia wieńcowego (BVS) w restenozie oraz bifurkacji z wykorzystaniem najnowocześniejszej techniki obrazowania wewnątrznaczynowego za pomocą optycznej tomografii koherencyjnej (ang. optical coherence tomography, OCT). Zabieg przeprowadzony 3 czerwca br. w Pracowni Kardioangiologii Inwazyjnej UCK transmitowano na żywo w ramach międzynarodowej konferencji kardiologii inwazyjnej „K-IMAGING Korea Cardiovascular Interventional Imaging Forum” w Seulu. Transmisja spotkała z bardzo pozytywnym odbiorem wśród uczestników warsztatów, jak i grona ekspertów z Azji, Europy i Ameryki Północnej, co zaowocowało propozycją współpracy w przyszłym roku. Transmisja była możliwa dzięki wsparciu TV Med wydawnictwa Via Medica.

W trakcie transmisji przeprowadzono ciekawą dyskusję na temat wskazań i techniki implantacji nowych wewnątrzwieńcowych pokryć bioresorbowalnych stosowanych coraz powszechniej w pracowniach inwazyjnych na całym świecie.

BVS jest nowoczesnym pokryciem wewnątrzwieńcowym, mającym zastosowanie w wybranych przypadkach klinicznych w pracowniach hemodynamicznych na całym świecie. Szkielet BVS zbudowany jest z semikrystalicznych polimerów kwasu poli-L-mlekowego o grubości ok. 150 μm. Implant stanowi czasowe rusztowanie dla naczyń wieńcowych po zabiegu angioplastyki balonowej i podobnie jak nowe stenty typu DES uwalnia lek antyproliferacyjny – everolimus – zmniejszający ryzyko tzw. restenozy. W odróżnieniu od stentów DES, BVS mają całkowicie biodegradowalną konstrukcję ulegając bioabsorbcji w ciągu 3-5 lat. W 2012 r. BVS uzyskał rekomendację CE Mark w terapii choroby wieńcowej na rynku europejskim. W Pracowni GUMed BVS po raz pierwszy implantowano w styczniu 2013 r. Do tej pory w Gdańsku przeprowadzono implantację BVS u blisko 200 pacjentów w różnych sytuacjach klinicznych. Dopiero w 2016 r. BVS uzyskał rekomendację U.S.FDA na wprowadzenie technologii w USA.

Obrazowanie metodą OCT stosuje się w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej wybranych sytuacjach klinicznych od zeszłego roku. Pod koniec 2015 r. gdańska Pracownia przeprowadziła warsztaty obrazowania met. OCT dla pracowni hemodynamicznych województwa pomorskiego z udziałem prof. Juana Luisa Gutierrez-Chico z Niemiec, eksperta w dziedzinie obrazowania i kardiologii inwazyjnej.