Nowy doktor honoris causa GUMed

Nowy doktor honoris causa GUMed

13.05.2016

Prof. Abass Alavi, jeden ze światowych pionierów pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) został 13 maja br. doktorem honoris causa GUMed. Uroczystość odbyła się w Aditorium Primum im. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum przy al. Zwycięstwa 41/42. Profesor Alavi wygłosił wykład pt. “Unparalleled contribution of FDG-PET imaging to day to day practice of medicine”.

Profesor Abass Alavi urodził się w 1938 r. w Tabriz, Iran. Studia medyczne ukończył w Teheranie w 1964 r., a w 1966 r. przeniósł się do USA. W 1971 r. podjął pracę na Uniwersytecie Pennsylwanii w Filadelfii, (UPenn) na stanowiskach kolejno: kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej UPenn, dyrektora Centrum Pozytonowej Tomografii Emisyjnej, Associate Director w Centrum Badań nad Starzeniem się UPenn, a od 2006 r. jest dyrektorem Department of Research Education tegoż Uniwersytetu. Jest specjalistą chorób wewnętrznych, onkologii i hematologii, radiologii, medycyny nuklearnej i psychiatrii. W 1973 r., wspólnie z profesorami Kuhlem i Reivichem z UPenn był pomysłodawcą znakowania radioaktywnym fluorem deoksyglukozy, najważniejszego radioznacznika używanego w PET. W sierpniu 1976 r., prof. Alavi wykonał pierwsze na świecie obrazowanie mózgu metodą PET z użyciem 18F-deoksyglukozy. Jego grupa odegrała pionierską rolę w obrazowaniu za pomocą fluorodeoksyglukozy normalnego mózgu, również otępień, padaczki, udaru mózgu, guzów mózgu i schizofrenii. Był pionierem badań neurotransmiterów metodami radioizotopowymi. Wniósł wielki wkład w radioizotopowe badania zapaleń, chorób przewodu pokarmowego, zwapnień tętnic serca, transplantacji komórek wysp trzustkowych oraz hiperinsulinizmu.

Prof. Alavi jest najczęściej cytowanym naukowcem UPenn i jednym z najczęściej cytowanych w USA uczonych w ogóle. Jest autorem lub współautorem 1.134 publikacji, skumulowany wynik Impact Factor wynosi 4.263. Jego Indeks cytowań wynosi 45,805, Indeks Hirscha 108. Prof. Alavi jest laureatem Nagroda Pioniera Medycyny Nuklearnej Georga de Hevesy, Nagrody Benedykta Cassena, zwanej Nagrodą Nobla w zakresie medycyny nuklearnej. Jest także doktorem honoris causa uniwersytetów w Bolonii (Włochy) w 2007 r., Shiraz (Iran) w 2007 r., Uniwersytetu Nauk (Filadelfia, USA) w 2008 r. Powszechnie jest uznawany za najwybitniejszego z żyjących specjalistów medycyny nuklearnej na świecie.