Nowe sensory i znaczniki fluorescencyjne

Nowe sensory i znaczniki fluorescencyjne

29.02.2016

Gdański Uniwersytet Medyczny ma nowy patent. Autorami wynalazku zatytułowanego "Izoksazolo[3,4-b]-3-(1H)-on, pochodne kwasu 1,2-dihydro-[1,2,4]triazolo[4,3-a]pirydyno-4-karboksylowego i kwasu 1,2-dihydro-[1,2,4]triazolo[4,3-a]chinolino-4-karboksylowego, sposoby ich wytwarzania oraz zastosowania" są: dr hab. farm. Jarosław Sączewski z Katedry i Zakładu Chemii Organicznej oraz prof. Anna Kędzia.

Przedmiotem patentu (zgłoszenie do Urzędu Patentowego RP oznaczone numerem P.400851) są sposoby otrzymywania sensorów fluorescencyjnych, które na drodze reakcji z udziałem formaldehydu i amin II-rzędowych tworzą barwniki fluorescencyjne – Safarinium P i Safarinium Q. Barwniki te służą z kolei do wytwarzania znaczników fluorescencyjnych.

Opisana w patencie nowego typu reakcja fluorogeniczna (reakcja tandemowa Mannicha – elektrofilowego aminowania) przebiega ilościowo w temperaturze pokojowej. Może zatem znaleźć zastosowanie w analityce toksykologicznej, farmaceutycznej i środowiskowej oraz w medycynie pracy do wykrywania i oznaczania ilościowego substancji szkodliwych dla zdrowia – formaldehydu, amin i ksenobiotyków. Otrzymane znaczniki fluorescencyjne mogą natomiast być przydatne w badaniach biomedycznych, co przedstawiono na schemacie.

Związki chemiczne opisane w patencie wykazują właściwości przeciwbakteryjne, a przykładem zastosowań praktycznych znaczników fluorescencyjnych Safirinium P i Safirinium Q jest wizualizacja sporów Bacillus subtilis dokonana w trakcie badań prowadzonych w GUMed nad nowymi szczepionkami. Przebieg reakcji sensora fluorescencyjnego z aminą i formaldehydem, której produktem jest barwnik fluorescencyjny Safirinium można obejrzeć na www.youtube.com/watch.