Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2016” za nami

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2015/2016Konferencja „Studenci zagra...

Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2016” za nami

25.01.2016

Ponad 200 osób z całej Polski – przedstawiciele uczelni z Polski i kilku kontynentów oraz eksperci w temacie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego, która na całym świecie uznawana jest za główną siłę napędową rozwoju uczelni wzięło udział w konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2016”, która odbywała się w dniach 21-22 stycznia 2016 r. w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Udział wzięli m.in. prof. Wiesław Banyś przewodniczący KRASP, rektor Uniwersytetu Śląskiego; prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej; Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy; Paweł Tkaczyk, założyciel i właściciel firmy Midea.pl zajmującej się strategiami komunikacji marki; Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska i Juliusz Szymczak-Gałkowski, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW.

Przez dwa dni dyskutowano o tym, co zrobić, by na studia do Polski przyjeżdżało więcej osób z zagranicy. Eksperci szacują, że w 2020 roku w całym kraju powinno studiować co najmniej 100 tys. obcokrajowców, czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie. Konferencję przygotowano w ramach programu „Study in Poland”. Partnerami organizacyjnymi byli: Gdański Uniwersytet Medyczny, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Fundacja Edukacyjną „Perspektywy” i Miasto Gdańsk, które również zaprezentowało swoje działania na rzecz zwiększenia internacjonalizacji lokalnych uczelni, w tym program “Study in Gdańsk”.

Jednym z elementów Konferencji był konkurs INTERSTUDENT. Jego celem jest popularyzacja studiów w Polsce na świecie. Kandydatów do konkursu zgłaszają uczelnie (w tej edycji było ich 130), a zwycięzców wybiera kapituła złożona z przedstawicieli organizatorów, Parlamentu Studentów RP oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów. – Wszyscy kandydaci wykazują się nieprzeciętną aktywnością: uczestniczą w życiu naukowym, organizują akcje charytatywne i festiwale, pomagają kolegom w aklimatyzacji w Polsce – podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej “Perspektywy”. – To fantastyczni młodzi ludzie, którzy naprawdę wiele wnoszą w nasze życie akademickie. Gala konkursu INTERSTUDENT odbyła się 21 stycznia 2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności.

Organizowany od sześciu lat konkurs zawsze ma czterech laureatów w kategoriach: studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie oraz najpopularniejszy student zagraniczny w Polsce. Ten ostatni wybierany jest w głosowaniu internetowym. Wszyscy laureaci przyjechali do Gdańska wraz z opiekunami ze swoich uczelni. Cristina Rodríguez Álvarez z Politechniki Gdańskiej zwyciężyła w konkursie INTERSTUDENT`2015 na najlepszego studenta zagranicznego studiującego w Polsce. Hiszpankę, która studiuje architekturę, uznano za najlepszą w kategorii studiów licencjackich. Jednemu ze zwycięzców, Kanadyjczykowi Timothy`emu Mankowskiemu, towarzyszył nawet ambasador jego kraju – Stephen de Boer, który zaprosił polskich studentów i doktorantów na wymianę do Kanady. Syryjczyk Assef Salloom, doktorant filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, po odebraniu nagrody rozwinął flagę swojego kraju. Goście zgromadzeni na sali w geście solidarności powstali z miejsc. Włoch Francesco Gubinelli, student biologii molekularnej na Uniwersytecie Jagiellońskim zwyciężył w internetowym głosowaniu (otrzymał 10,5 tys. głosów) na najpopularniejszego studenta zagranicznego w Polsce. Podziękował uczelni za to, że wytrwale spamowała konta e-mailowe studentów Jagiellonki, namawiając ich do oddania głosu na zagranicznego kolegę.

W Gdańsku studiuje obecnie 1761 obcokrajowców. Liderem internacjonalizacji jest Gdański Uniwersytet Medyczny, który ma 800 studentów zagranicznych na 7 tys. wszystkich studiujących. Jedną z laureatek konkursu INTERSTUDENT w zeszłym roku była studentka Wydziału Lekarskiego GUMed Gabrielle Karpinsky.