Naukowcy z GUMed na "Liście Stu"

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2015/2016Naukowcy z GUMed na "Liście...

Naukowcy z GUMed na "Liście Stu"

19.01.2016

Prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed znalazł się na drugim miejscu na “Liście Stu” w kategorii Medycyna. Liderów polskiego środowiska medycznego wybrano po raz 13. Podczas gali, która odbyła się 18 stycznia br. w hotelu Bristol w Warszawie, najwyższe wyróżnienia odebrali profesor Henryk Skarżyński i minister Konstanty Radziwiłł.

Ocenie poddano osiągnięcia w zakresie leczenia, wprowadzanie rewolucyjnych technologii i zabiegów do praktyki lekarskiej, wytyczania nowych kierunków rozwoju polskiej medycyny, ale także wpływ poszczególnych osób na zmiany ustawowe, organizację i zasady działania systemu.

W kategorii Medycyna wyróżniono jeszcze 3 specjalistów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na miejscu 13 znalazł się prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Kliniki i Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, członek korespondent PAN i PAU, były konsultant krajowy ds. hipertensjologii, były prezes Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (2009-2011). Miejsce 40 zajęła prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii, przewodnicząca Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN. Natomiast na miejscu 96 uplasował się prof. Bolesław Rutkowski, emerytowany kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych, były prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

Na “Liście Stu” w kategorii System Ochrony Zdrowia na 6 miejscu znalazł się dr hab. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, członek ZG Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN. Miejsce 50 zajął rektor prof. Janusz Moryś, kierownik Katedry i Zakładu Anatomii, specjalista w dziedzinie anatomii i neurobiologii, członek Komitetu Neurobiologii PAN, a na pozycji 61 znalazł się dr Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii, wiceminister zdrowia w latach 2012-2014. Natomiast miejsce 96 zajął prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii i Kliniki Neurologii Dorosłych, przewodniczący Akademii Młodych Uczonych, laureat konkursu SuperTalenty 2015.

Wyboru osobistości, które znajdą się w rankingu, dokonuje jury złożone z ekspertów powołanych przez redakcję “Pulsu Medycyny”. Redakcja przedstawiła jurorom (podzielonym na dwa zespoły, tak aby mogli dokonać oceny według swojej najlepszej wiedzy i doświadczenia) do oceny ponad 300 osób nominowanych do obu wyróżnień. Kandydaci byli oceniani według trzech kryteriów: osiągnięcia i dokonania w 2015 roku, reputacja zawodowa i wpływy w środowisku medycznym oraz siła publicznego oddziaływania.

Laureatami poprzednich edycji byli: Jolanta Kwaśniewska (2 razy), dr Marek Balicki (1 raz), prof. Zbigniew Religa (3 razy), Ewa Kopacz (3 razy), prof. Marian Zembala (3 razy), prof. Jacek Jassem (1 raz).

Więcej na pulsmedycyny.pl.