Kurs chirurgii ucha i kości skroniowej w Klinice Otolaryngologii

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2014/2015Kurs chirurgii ucha i kości...

Kurs chirurgii ucha i kości skroniowej w Klinice Otolaryngologii

28.09.2015

W Klinice Otolaryngologii przy współpracy z Zakładem Anatomii i Neurobiologii oraz Zakładem Medycyny Sądowej GUMed w dniach 21-23 września 2015 r. odbył się kurs chirurgii ucha i kości skroniowej. Program był adresowany do lekarzy otolaryngologów, audiologów i foniatrów, zarówno specjalistów, jak i w trakcie specjalizacji, którzy chcieli poznać najnowsze techniki operacyjne w otiatrii oraz metody leczenia chorób uszu. Kierownikiem kursu był prof. Jerzy Kuczkowski oraz dr hab. Andrzej Skorek, dr Wojciech Sierszeń, dr Tomasz Przewoźny, dr Bogusław Mikaszewski i lek. Dmitry Tretiakow z Kliniki Otolaryngologii oraz prof. Przemysław Kowiański z Zakładu Anatomii i Neurobiologii i dr hab. Michał Kaliszan z Zakładu Medycyny Sądowej GUMed. Udział w kursie zadeklarowało 11 lekarzy otolaryngologów z Olsztyna, Elbląga, Bydgoszczy, Łodzi, Katowic i Krakowa, grupa asystentów z Kliniki Otolaryngologii GUMed oraz lekarze z oddziałów otolaryngologicznych z terenu Trójmiasta.

Zajęcia trwały od godz. 7:45 do godz. 19. Kurs trwał 3 dni i składał się z bloku transmisji operacji z sali operacyjnej (na żywo), wykładów dotyczących najnowszych technik operacyjnych stosowanych w otiatrii oraz bloku ćwiczeń chirurgicznych na preparatach kości skroniowej. Transmisje operacji na salę seminaryjną prowadzono przez zintegrowany system firmy Karl Storz OR-1, dzięki czemu możliwa była dyskusja pomiędzy operatorami i uczestnikami kursu. Organizatorzy zaprosili do Kliniki światowej klasy otochirurgów: prof. Kazimierza Niemczyka, kierownika Kliniki Otolaryngologii w Warszawie oraz dr. Andrzeja Żarowskiego z asystentką Meggi Maes z European Institute for ORL-HNS, AZ St. Augustinus w Antwerpii.

W czasie trwania kursu zoperowano 11 pacjentów z rzadkimi chorobami ucha. Dokonano m.in. kolejnego wszczepienia implantu ślimakowego u 61-letniej chorej, wykonano operacje na strzemiączku, operacje rekonstrukcyjne ucha z obliteracją jamy pooperacyjnej oraz operację nową techniką meatoplastyki. Zajęcia przebiegały w bardzo dobrej atmosferze. Wszyscy uczestnicy byli usatysfakcjonowani. Na podkreślenie zasługuje fakt poparcia naszego projektu przez dyrekcję UCK w osobie dyrektor mgr Ewy Książek-Bator, prof. Janusza Morysia, kierownika Zakładu Anatomii i Neurobiologii, rektora GUMed oraz dr. hab. Zbigniewa Jankowskiego, kierownika Zakładu Medycyny Sądowej GUMed. Wszyscy uczestnicy kursu byli zgodni, że następna edycja powinna odbyć się w przyszłym roku.

IMG_4169_Kurs_1.JPG
IMG_4113_Kurs_3.JPG