Ministerstwo obiecało pomoc

Ministerstwo obiecało pomoc

25.09.2015

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali nowatorską metodę leczenia limfocytami T regulatorowymi (Treg). Dzięki jej zastosowaniu u 30 małych pacjentów z całej Polski cofnęły się objawy cukrzycy typu I. Dzieciom można było zmniejszyć dawki insuliny, a w dwóch przypadkach w ogóle z niej zrezygnować.

Rocznie notuje się około tysiąca zachorowań dzieci na cukrzycę typu 1 i co najmniej u połowy z nich metoda mogłaby być zastosowana. Jednak laboratorium GUMed jest w stanie wytworzyć szczepionki Treg zaledwie dla 1-2 dzieci, a potrzebuje ich miesięcznie co najmniej trzydzieścioro. Metoda została opracowana przez prof. Małgorzatę Myśliwiec, prof. Piotra Trzonkowskiego i dr hab. Natalię Marek-Trzonkowską.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 23 września br. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym minister Maria Wasiak wyjaśniła, że podległe jej Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju od dłuższego czasu jest angażowane w projekty wspierania innowacyjności, również w metodach leczenia. Zaznaczyła, że mamy metodę leczenia, która jeszcze nie przeszła fazy z leczenia eksperymentalnego do leczenia masowego i nie mamy wypracowanej formuły finansowania tej fazy. Minister zadeklarowała pomoc w szukaniu partnerów, którzy zechcieliby zaangażować się w ten projekt na zasadach komercyjnych. – Mamy ciągle niedostatek umiejętności wykorzystania nauki, laboratoriów w najlepszym rozumieniu gospodarczym. To jest nasze wyzwanie – tłumaczyła Minister.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusz Moryś nie ukrywał podczas konferencji, że liczy na pomoc. – Przecieramy nowe szlaki w przeniesieniu wiedzy naukowej, którą udaje się zdobyć w laboratoriach na działalność praktyczną, z której skorzystają przede wszystkim chorzy – powiedział Rektor.

Pełnomocnik rektora GUMed ds. Innowacji i Transferu Wiedzy dr Krzysztof Chlebus wyjaśnił, że od momentu powstania pewnego wyniku naukowego do wdrożenia go do praktyki klinicznej mija bardzo długi czas i potrzeba bardzo dużo pieniędzy na udokumentowanie skuteczności takiej metody w większej skali. – Mówimy tu o poszukiwaniu dobrych, wiarygodnych, lojalnych inwestorów, którzy pomogą nam otworzyć linię produkcyjną – dodał dr Chlebus. – Mam nadzieję, że ten projekt będzie sztandarowym nie tylko dla gdańskiej uczelni i stworzy mechanizmy, które w przyszłości będą mogły być wykorzystane do procedowania i finansowania innych projektów w zakresie leczenia. Prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii wyjaśniła, że metoda polega na wyizolowaniu z 250 mililitrów krwi komórek regulatorowych, które stanowią mniej niż 1 proc. limfocytów krwi i mają ogromne znaczenie w utrzymaniu równowagi pomiędzy czynnikami prozapalnymi i antyzapalnymi. – Z tych 250 ml krwi można wyizolować około 1000 komórek, czyli bardzo mało. Fenomen tej metody polega na tym, że komórki regulatorowe zostają namnożone z tysiąca do miliardów i po około dwóch tygodniach są podane pacjentowi, co pozwala praktycznie na autoprzeszczep – tłumaczyła Profesor. – Po zastosowaniu tej metody pacjenci potrzebują bardzo małych dawek insuliny, bądź nie muszą w ogóle jej przyjmować. Argumentowała, że utrzymanie jak najdłuższej remisji pozwala m.in. na opóźnienie rozwoju powikłań ze strony nerek czy wzroku.