Studenci GUMed na akcji w Kwidzynie

Studenci GUMed na akcji w Kwidzynie

25.05.2015

Dzień po Medycznym Dniu Nauki, w sobotę, 23 maja br. przedstawiciele 4 kół naukowych z naszej Uczelni wzięli udział w kwidzyńskim Biegu Papiernika. W akcji organizowanej przez International Papier Gdański Uniwersytet Medyczny reprezentowali członkowie SKN przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej, SKN Medycyny Ratunkowej, SKN przy Katedrze i Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i SKN przy Katedrze i Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Już na początku imprezy uległ zmianie planowany charakter uczestnictwa GUMed.

- Zostaliśmy poproszeni o dołączenie do obsługi punktu medycznego znajdującego się na mecie zawodów sportowych. Wśród doskonale wyszkolonego i zgranego zespołu ratowników medycznych i pielęgniarek pomagaliśmy zaopatrywać sportowców, którzy wymagali pomocy medycznej – tłumaczy Piotr Pałczyński, przewodniczący Koła Medycyny Ratunkowej. – Wśród bardzo licznych kontuzji kończyn dolnych, wymagających podstawowego zaopatrzenia, pojawiły się osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia, wobec których należało zastosować odpowiednie czynności medyczne. Kilka osób w trybie natychmiastowym zostało przetransportowanych na oddział ratunkowy pobliskiego szpitala. Nad pracą studentów czuwała i fachową pomocą służyła dr Ewa Raniszewska, opiekun Koła. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska studentów przygotowane w uczelnianym namiocie. Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej zorganizowało stoisko dotyczące profilaktyki raka piersi. Przy pomocy fantomów studenci przekazywali biegaczom i ich rodzinom w jaki sposób prawidłowo przeprowadzać samobadanie piersi. Udzielali także informacji dotyczących profilaktyki, leczenia oraz miejsc, w których można uzyskać pomoc. Członkowie SKN przy Katedrze i Klinice Anestezjologii i Intensywnej terapii pod okiem opiekuna lek. Jana Stefaniaka uczyli na fantomach resuscytacji oraz udrożnienia dróg oddechowych, a studentki z SKN przy Katedrze i Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej przeprowadziły kurs wiązania chirurgicznego.

- Najmłodszym bardzo podobał się nasz model płuc z sercem, który układać jak puzzle – wyjaśnia Aleksandra Czapla z SKN torakochirurgicznego. – Jednocześnie byli bardzo ciekawi, co się dzieje w organizmie człowieka i do czego służą te narządy.