Rolkarze w walce z rakiem piersi

Rolkarze w walce z rakiem piersi

30.04.2015

Pięćset osób wzięło udział w przejeździe rolkarskim typu nightskating “WYROLUJ RAKA”, który odbył się 25 kwietnia 2015 br. w Gdańsku. Organizatorami akcji było Studenckie Koło Naukowe Chirurgi Onkologicznej działające przy Klinice Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rolkarze zebrali się wieczorem na Placu Zebrań Ludowych, skąd ruszyli piętnastokilometrową trasą głównymi arteriami miasta.

Już od godz. 17 można było odebrać pakiet startowy, w skład którego wchodziła koszulka i plecaczek z logiem akcji i różowa, fluorescencyjna opaska. Na miejscu zbiórki nie zabrakło również nieodzownego elementu akcji studentów z Oncoteam’u – stanowiska, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli nauczyć się techniki samobadania piersi, posłuchać o niepokojących objawach, zasięgnąć informacji o raku piersi.

Peleton rolkarzy jadących w rytm muzyki wyglądał niezwykle efektownie. Przejazd trwał około 1,5 godziny i był obstawiany przez policję, służby medyczne i grupę profesjonalnych rolkarzy. Wszyscy w szampańskich nastrojach dotarli na metę, gdzie spośród uczestników zostały rozlosowane nagrody rzeczowe.

Przejazd został zorganizowany by w atrakcyjny sposób zwiększyć świadomość mieszkańców Trójmiasta na temat raka piersi, a także propagować uprawianie sportu, jakim jest rolkarstwo. Studenci mają nadzieję, że dzięki takim akcjom uda im się zachęcić kobiety do regularnych badań kontrolnych piersi, które w Polsce są wciąż mało powszechne.