Stomatolodzy dziecięcy w Gdyni

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2014/2015Stomatolodzy dziecięcy w Gdyni

Stomatolodzy dziecięcy w Gdyni

29.04.2015

Prof_K_Emerich_podczas_wykładu.jpg
Pokaz_technik_relaksacji_w_trakcie_wykładu.jpg
Uczestnicy_Konferencji_podczas_warsztatów.jpg

II Konferencja Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej (PASD) pt. „Dobra współpraca z małym pacjentem podstawą efektywnego leczenia” odbyła się w dniach 17-18 kwietnia br. Spotkanie w Gdyni zorganizowane było w ramach III już edycji cyklu „Doświadczenia europejskich ekspertów w leczeniu dzieci i młodzieży”. Wzięło w nim udział 156 lekarzy dentystów zainteresowanych tematyką stomatologii dziecięcej.

Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się warsztatami z zastosowania koron stalowych u dzieci, które poprowadzili dr Michał Sobczak i dr Agnieszka Wal-Adamczyk, doświadczeni specjaliści w dziedzinie pedodoncji z Warszawy. Celem ich było przybliżenie zasad uzupełniania ubytków twardych tkanek zębów za pomocą koron stalowych, które wciąż są niedocenione przez polskich stomatologów, a z powodzeniem stosowane w wielu krajach Europy. Podzielone były na część teoretyczną, podczas której uczestnicy mogli zapoznać się z procedurą stosowania koron stalowych, ze wskazaniami do ich użycia, a także ze sposobem preparacji zębów i cementowania koron oraz część praktyczną, gdzie pod czujnym okiem prowadzących uczestnicy mieli możliwość opanować technikę rekonstrukcji zębów przy użyciu koron stalowych.

Po warsztatach nadszedł czas na oficjalne rozpoczęcie Konferencji przez prezesa PASD, a zarazem przewodniczącą Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Konferencji, prof. Katarzynę Emerich, która jest także kierownikiem Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego GUMed, będącej współorganizatorem naukowym spotkania. Po przywitaniu gości, prof. Emerich wygłosiła wykład na temat próchnicy wczesnego dzieciństwa (Early Childhood Caries, ECC), skupiając się przede wszystkich na możliwościach ograniczania rozwoju ECC oraz przedstawiając najnowsze wytyczne dotyczące profilaktyki i leczenia próchnicy. W swoim wystąpieniu podkreślała, że największy wpływ na zdrowie jamy ustnej dzieci ma styl życia całej rodziny, na który składają się m.in. nawyki higieniczne i żywieniowe, w związku z tym ważne jest, aby utrwalać u pacjentów prawidłowe wzorce zdrowego stylu życia.

Kolejne godziny Konferencji upłynęły pod znakiem wykładów obejmujących głównie tematykę sedacji oraz znieczulenia ogólnego w pedodoncji. Jako pierwsza swoją wiedzą oraz doświadczeniem podzieliła się z uczestnikami dr Danuta Rozentalska (Warszawa), specjalista anestezjologii intensywnej terapii, która zapoznała słuchaczy z możliwościami farmakologicznej premedykacji dzieci przed zabiegami stomatologicznymi oraz zwróciła uwagę na zasady stosowania sedacji wziewnej z użyciem mieszaniny podtlenku azotu i tlenu u małych pacjentów. Wieloletnie doświadczenie dr Rozentalskiej w wykonywaniu znieczulenia ogólnego do zabiegów sanacji jamy ustnej u dzieci w warunkach ambulatoryjnych sprawiło, że prelegentka mogła udzielić uczestnikom wiele cennych rad i wskazówek na ten temat.

Dr Michał Sobczak, jako kolejny prelegent, na podstawie własnych przypadków klinicznych przedstawił słuchaczom możliwości rehabilitacji narządu żucia u pacjentów z zaawansowaną chorobą próchnicową leczonych w warunkach znieczulenie ogólnego. Niestety, obecny system szkolenia dentystów nie stwarza im warunków do zdobywania niezbędnej wiedzy i doświadczenia w przeprowadzaniu zabiegów stomatologicznych w tej właśnie formie znieczulenia. Stąd też wielu lekarzy dentystów jest niechętnie nastawiona do tego typu zabiegów. Poprzez swój wykład doktor Sobczak udowodnił, że leczenie dzieci i młodzieży z zaawansowaną próchnicą w znieczuleniu ogólnym daje możliwość tym pacjentom na szybkie i długotrwałe odzyskanie prawidłowej funkcji narządu żucia, poprawiając tym samym ich jakość życia. Dr Sobczak udzielił słuchaczom wielu praktycznych rad oraz użytecznych informacji dotyczących planowania zabiegu, techniki pracy oraz stosowanych materiałów. Chętnie odpowiadał przy tym na wszystkie pytania.

Na koniec dnia uczestnicy Konferencji dzięki dr Monice Łuszczuk mieli możliwość posłuchać o technikach prawidłowego szynowania zębów po urazach. Najnowsze generacje włókien karbonowych oraz szklanych stwarzają lekarzom warunki do szybkiej i komfortowej dla pacjentów stabilizacji zębów rozchwianych na skutek urazu.

Sobota, 18 kwietnia br., niemal w całości dedykowana była zagadnieniom dotyczącym kontroli zachowań dziecka podczas wizyty u stomatologa. Do grona wykładowców zostali zaproszeni przez organizatorów dr Sabine Rienhoff i dr Jan Rienhoff (Hannover/Niemcy), którzy od lat stosują w swojej praktyce różne techniki relaksacyjne wpływające korzystnie na współpracę z dziećmi. Prelegenci najwięcej czasu w swoich trzech wystąpieniach poświęcili hipnozie ułatwiającej małym pacjentom radzenie sobie z lękiem związanym z leczeniem stomatologicznym. Niecodzienny charakter wykładów nastawionych w dużym stopniu na interakcje z uczestnikami, podczas których mieli oni okazję potrenować prezentowane przez prelegentów techniki, a także obejrzeć liczne filmy video prezentujące pracę Państwa Rienhoff sprawił, że wykłady te na długo pozostaną w pamięci słuchaczy i być może zainspirują ich do dalszego zgłębiania tematu. Mając na uwadze fakt, że hipnoza wciąż budzi sporo kontrowersji wśród lekarzy, wykładowcy przedstawili zarówno argumenty za, jak i przeciw stosowaniu tej metody, zachęcając słuchaczy do zajęcia własnego stanowiska w tej sprawie.

Ciekawym przerywnikiem rozważań na temat kontroli zachowań był wykład profesora Mike’a Harrisona (Londyn/Wielka Brytania) pt. „Gdy coś idzie nie tak – jak uczyć się na niepowodzeniach w leczeniu dzieci i młodzieży”. Wieloletnie doświadczenie prelegenta poparte licznymi sukcesami terapeutycznymi nie obyło się niestety bez niepowodzeń w leczeniu dzieci i młodzieży, co niejednokrotnie podkreślał prof. Harrison. Przedstawiając szereg przypadków klinicznych swoich oraz innych dentystów, Profesor, z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, wymieniał główne przyczyny porażek w stomatologii dziecięcej, wśród których, obok błędów jatrogennych, duże znaczenie ma według niego biologia (m.in. nietypowa budowa anatomiczna zębów). Na koniec swojego wystąpienia prof. Harrison poruszył temat znieczulenia ogólnego jako skutecznej alternatywy leczenia przy nieefektywnych próbach uzyskania współpracy dziecka podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Dwudniowa konferencja Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej, z naukowym wsparciem Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego GUMed, zakończyła się sukcesem, o czym najlepiej świadczy fakt, iż wielu jej słuchaczy deklarowało chęć uczestnictwa w kolejnej edycji wydarzenia.