Kolejny sukces w Klinice Otolaryngologii GUMed

Kolejny sukces w Klinice Otolaryngologii GUMed

31.03.2015

BAHA_Attract_1.jpg
BAHA_Attract_2.jpg

Pierwszy zabieg wszczepienia implantu zakotwiczonego w kości typu BAHA® 4 Attract u 24-letniej chorej z obustronnym niedosłuchem mieszanym, chorującej na przewlekłe zapalenie ucha środkowego przeprowadzono 13 lutego 2015 r. w Klinice Otolaryngologii GUMed. Nowy system BAHA® wykorzystuje magnesy do umocowania zewnętrznego procesora dźwięku do tytanowego implantu zakotwiczonego w kości skroniowej i całkowicie ukrytego pod skórą za uchem pacjenta. Zabieg przeprowadzili otochirurdzy: dr Wojciech Sierszeń i prof. Jerzy Kuczkowski. Procedurę oraz późniejszą rehabilitację pacjentki nadzorował inżynier biomedyczny z firmy MEDICUS Aparatura i Instrumenty Medyczne, która dostarczyła najnowszy model implantu. Po 6 tygodniach od zabiegu, audiolog dr Tomasz Przewoźny oraz inżynier lek. Andrzej Molisz podłączyli oraz zaprogramowali zewnętrzną część implantu. Implantacja spowodowała przede wszystkim poprawę rozumienia mowy u operowanej młodej kobiety. Innowacyjnością tego typu rozwiązania jest brak widocznych elementów systemu, co ma istotne znacznie psychospołeczne szczególnie wśród młodszych chorych. W porównaniu do poprzednio stosowanego systemu, w którym tytanowy zaczep procesora wystawał przez otwór w skórze okolicy zausznej, nowy system jest całkowicie wszczepialny i eliminuje te problemy. Pacjentka jest użytkownikiem systemu BAHA® od 2008 roku i była pierwszą chorą operowaną na Pomorzu, u której zastosowano taką protezę słuchową. W wyniku nieszczęśliwego wypadku i uderzenia w sztywno zamocowany implant po stronie lewej doszło do rozszczelnienia tytanowego zaczepu i pogorszenia rozumienia mowy. Wstępne wyniki słuchowe uzyskane u chorej są dobre.

Zasadą działania opisywanego systemu jest wychwytywanie fal dźwiękowych z otoczenia przez procesor mocowany do zewnętrznego magnesu. Pomimo małych rozmiarów potrafi zakodować cyfrowo ludzką mowę, przetransformować ją na drgania mechaniczne i przekazać do wewnętrznego magnesu ukrytego pod skórą. Celem zwiększenia komfortu chorego, do zewnętrznego magnesu zamocowana jest podkładka BAHA® SoftWear, która dostosowuje się do kształtu głowy oraz równomiernie rozkłada nacisk. Wewnętrzny magnes przez tytanowy wspornik umieszczony w kości skroniowej przekazuje drgania bezpośrednio do otoczki kostnej ślimaka omijając zniszczone struktury ucha środkowego. Drgania stymulują zakończenia komórek słuchowych w ślimaku, tak więc warunkiem powodzenia operacji jest ich prawidłowe działanie, co podlega wnikliwej ocenie podczas procesu kwalifikacji do zabiegu. Implanty BAHA® znajdują zastosowanie głównie u chorych z niedosłuchem typu przewodzeniowego i mieszanego. Wskazaniami do zastosowania zakotwiczonych implantów na przewodnictwo kostne jest obustronny niedosłuch towarzyszący wrodzonym wadom rozwojowym ucha środkowego i/lub zewnętrznego, ubytki słuchu typu przewodzeniowego lub mieszanego, w których nie można zastosować klasycznych aparatów na przewodnictwo powietrzne oraz jednostronna głuchota. W Klinice Otolaryngologii przez 7 lat trwania programu implantów zakotwiczonych w kości wszczepiono ponad 50 protez. Wśród nich byli chorzy z niewykształceniem się małżowiny usznej oraz atrezją przewodu słuchowego zewnętrznego, co uniemożliwiało założenie klasycznego aparatu słuchowego, głównie w zespołach Treacher-Collinsa, Crouzona czy Goldenhara. Najliczniejsza grupa operowanych cierpiała na przewlekłe zapalenie ucha środkowego, często byli to pacjenci po wielokrotnych operacjach ze stałym lub okresowym wyciekiem z ucha, co znacznie utrudnia używanie klasycznych aparatów słuchowych, głównie ze w względu na obturację wkładki aparatu słuchowego. Kryteria audiologiczne to średni próg przewodnictwa kostnego w audiometrii tonalnej do 45 dB HL dla częstotliwości: 0,5, 1, 2 i 3 kHz oraz stopień dyskryminacji mowy w audiometrii słownej >55%. Podczas kwalifikacji zwraca się również uwagę na możliwość obsługi procesora dźwięku przez pacjenta.

System BAHA®4 Attract jest w pełni bezpieczny dla pacjentów i zalecany szczególnie osobom ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zakażeń. Punktowe przekazywanie dźwięku w kości skroniowej oraz duża powierzchnia styku magnesu ze skórą ogranicza tłumienie dźwięku, które jest zawsze większe w systemach przezskórnych w porównaniu do klasycznych połączeń bezpośrednich. Przyczynia się to w znacznym stopniu do zwiększenia korzyści z użytkowania systemu oraz możliwość jego zastosowania u chorych z większym ubytkiem słuchu.