9.12.2014
Czy gorączka krwotoczna wywoływana przez wirusa Ebola przestanie zagrażać Afryce i światu? Czy znaleziono środki lecznicze do walki z zabójczym wirusem? Na te i podobne pytania można było znaleźć odpowiedzi podczas wykładu “Ebola – fakty i mity”, który odbył się w 4 grudnia br. w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Referaty przygotowali studenci SKN Medycyny Ratunkowej pod opieką dr Ewy Raniszewskiej.
Po wystąpieniach studentów rozpoczęła się dyskusja, w której udział wzięli eksperci: dr J. Komarnicka – epidemiolog UCK i dr hab. T. Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych. Udział profesjonalistów pozwolił na weryfikację popularyzowanych przez media danych o zagrożeniu epidemią Eboli w kontekście faktów naukowych.
Uczestnicy spotkania mieli unikalną okazję poznania sposobu ubierania odzieży ochronnej PPE na wypadek kontaktu z osobą zarażoną wirusem. Prezentacji dokonały dwie studentki SKN. Liczny udział studentów i lekarzy pracujących w medycynie ratunkowej świadczy o znacznym zainteresowaniu środowiska akademickiego prezentowaną tematyką.