Tajemnice muzealnej półki

Tajemnice muzealnej półki

8.12.2014

skanowanie0013.jpg

Tajemnice z muzealnej półki. Obiekty starsze lub młodsze. Pochodzące z nieodległych czasów. Prawie z wczoraj. A jednak już zabytkowe, niejednokrotnie unikalne i bezcenne. Wprawiające w zdumienie faktem swego istnienia w muzealnej kolekcji. Traktowane, niekiedy z przymrużeniem oka. A jednak jak najbardziej poważne, jeśli obserwowane przez pryzmat tradycji i dziedzictwa.

Trzy lata temu, 15 grudnia 2011 r., Gdański Uniwersytet Medyczny po raz pierwszy obchodził Dzień Wykładu. Wybór daty jest nieprzypadkowy. Tego dnia w 1939 r. prof. Michał Reicher wygłosił ostatni wykład na Wydziale Lekarskim USB w Wilnie, a sześć lat później w 1945 r. po raz pierwszy stanął za katedrą Akademii Lekarskiej w Gdańsku, rozpoczynając tu nauczanie anatomii od symbolicznego pożegnania z Wilnem i tamtejszym Uniwersytetem. Na pamiątkę tych dwóch wykładów oraz wszystkich innych, z jakich składa się tok studiów, Gdański Uniwersytet Medyczny obchodzi corocznie Dzień Wykładu. Podczas obchodów wręczane są nagrody za szczególne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne. Uświetnieniem tego wydarzenia jest wykład jednego z laureatów Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Specjalnie przygotowany na tę okazję. Unikalny!

Ilustracje przedstawiają zaproszenie na pierwszy Dzień Wykładu oraz pierwszą stronę relacji z uroczystości opublikowanej na stronie GUMed. Pierwszy okolicznościowy wykład zatytułowany “Neuron cholinergiczny, czyli, czy głupota jest wyleczalna” wygłosił prof. Andrzej Szutowicz, laureat nagrody Ministra Zdrowia.