Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2013/2014Dzień Świadomości Hiperchol...

Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej

23.09.2014

foto.jpg

Krajowe Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej przy I Katedrze i Klinice Kardiologii GUMed zainicjowało, po raz pierwszy w Polsce, 24 września br. Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej. W ramach akcji uruchomiono witrynę edukacyjną www.dzienhipercholesterolemii.pl oraz podjęto współpracę z mediami w całym kraju.

Dzień Hipercholesterolemii Rodzinnej został ustanowiony w 2012 roku w USA przez Familial Hypercholesterolemia Foundation. Dzień Świadomości Hipercholesterolemii ma przede wszystkim na celu zwrócenie uwagi na powszechne zagrożenie tą chorobą, a jednocześnie bardzo niski odsetek rozpoznanych i leczonych osób. Konieczna jest szeroka edukacja, która przyczyni się do lepszego i szybszego jej wykrywania oraz zapobiegania poważnym konsekwencjom. Eksperci oceniają, że w Polsce, podobnie jak w większości krajów na świecie choroba jest mało znana. Chorują na nią całe rodziny, najczęściej przez wiele pokoleń. Jednocześnie szacuje się, że z powodu niskiej świadomości schorzenia wiele obciążonych osób nie ma właściwej diagnozy. Jeśli w Twojej rodzinie wystąpiły przypadki zawału serca lub inne postacie choroby wieńcowej w młodym wieku i jednocześnie stwierdzono problemy z wysokim poziomem „złego” cholesterolu (cholesterolu LDL), powinieneś sprawdzić czy Tobie lub Twoim bliskim nie zagraża hipercholesterolemia rodzinna. Dzięki szybkiej diagnostyce, zmianie stylu życia oraz wczesnemu włączeniu odpowiedniego leczenia można uniknąć wielu powikłań oraz wydłużyć życie chorych na hipercholesterolemię rodzinną.

W Polsce choroba ta dotyka od 80 do ponad 160 tysięcy osób, jednak u większości z nich pozostaje nierozpoznana i nieleczona. Świadomość społeczna hipercholesterolemii i jej powikłań w postaci przedwczesnej miażdżycy jest bardzo niska. Tymczasem wczesna diagnoza i efektywne leczenie statynami pozwala uniknąć powikłań i wydłużyć życie chorych.