Tajemnice z muzealnej półki

Tajemnice z muzealnej półki

8.08.2014

Respirator to jedno z tych urządzeń, bez których nie sposób wyobrazić sobie współczesnej medycyny. Od dziesięcioleci unowocześniany, staje się coraz bardziej skomplikowaną i wyrafinowaną technologicznie maszyną pozwalającą skutecznie wspomagać wysiłki lekarza i organizm pacjenta w drodze do zdrowia.

Prezentowany respirator wyprodukowany został w latach 40. XX wieku przez szwedzką firmę KIFA. Służył do prowadzenia oddechu poprzez wywoływanie cicho oddechowych ruchów klatki piersiowej. Niestety w posiadanym przez nas egzemplarzu brak części przypominającej zbroje rycerza, tzw. napierśnika. Element ten był połączony z urządzeniem gumowym przewodem, którego gniazdo znajduje się na przedniej ścianie maszyny.

Ciekawostką jest to, że respirator poza napędem elektrycznym mógł być napędzany siłą mięśni przy pomocy korby, takiej samej jaka niegdyś służyła do uruchamiania samochodów.

Identyczny, kompletny respirator KIFA zobaczyć można w Muzeum Historii Medycyny w Uppsali.

Nasz egzemplarz trafił do Muzeum GUMed dzięki staraniom i życzliwości dr Małgorzaty Herrmann-Jankau oraz prof. Tomasza Wierzby z Katedry i Zakładu Fizjologii.

WP_20140718_007.jpg
WP_20140718_004.jpg
WP_20140718_001_1_.jpg